10. Coca-Cola Női Futógála - Budapest

NŐI FUTÓÜNNEP A MARGITSZIGETEN
Kálovics Anikó ötödik győzelme

Ötezer-hatszáz lány, anyuka, nagymama, kismama öltöztette pirosba a Margitszigetet a jubileumi 10. Coca-Cola Női Futógálán, vasárnap. A Futás Évének záró budapesti eseményén a szebbik nem megmutatta, hogy a XXI. század kihívásainak megfelelve a család, a gyermeknevelés, a háztartás, a munka vagy az iskola mellett az aktív kikapcsolódás is meghatározó eleme életüknek.

A klasszikus tízest zsinórban negyedszer, a verseny történetében ötödször a magyar válogatott, mezei Eb bronzérmes futónő, Kálovics Anikó nyerte (31:58) remek idővel és hatalmas, majd négyperces (!) előnnyel. A dobogó második fokára az UTE-s Erdélyi Eszter (35:52) állhatott fel, míg a bronzérem a gyöngyösi Kovács Zsófia (37:03) gyűjteményét gazdagítja a jövőben.

Az időjósoknak ezúttal sem lett igazuk. A vasárnapra beígért zord idő helyett igazi őszi időjárás és a felhők mögül egyre gyakrabban elő-előbukkanó simogató napsütés fogadta a hölgyeket a Margitszigeten. A sziget hajnali magánya és nyugalmat árasztó csendje egy csapásra megváltozott. Az aerobik világbajnok Katus Attila által vezényelt Coca-Cola Testébresztő Program nagyköveteinek bemelegítése vérpezsdítő hangulatot varázsolt a zöld gyepen.

Elsőként a 3,5 kilométeres táv résztvevőit szólították rajtvonalhoz. Az elmúlt évekhez hasonlóan két hullámban rajtoltak a lányok és a teljes távot a közkedvelt szigeti "futóösvényeken" teljesítették. A nap legnépesebb mezőnyeiben mintegy száz általános- és középiskola diákhada szedte a lábát a Nemzeti Sporthivatal "Mozdulj, Magyarország!" akciójához tartozó eseményen.

A futást a séta, a fiatalabb korosztályt az idősebbek váltották fel a következő félórában, amikor a 2,8 kilométeres gyaloglás következett. Eközben a ReceptKlub két népszerű sztárja, Kovács Lázár és Kaszás Géza a futók számára az egyik legnagyszerűbb energiapótlást és -forrást jelentő banánból készítettek finomságokat a Chiquita Hungary Kft. támogatásával.

A nap zárását a leghosszabb versenyszám, a tíz kilométer jelentette, amelyet egyéniben vagy párosban (4,7 + 5,5 km) teljesíthettek az indulók. A nemzetközi futóéletben a hölgyek számára klasszikusnak számító táv kedvéért több mint félszázan, elsősorban angolok, németek és svédek utaztak a magyar fővárosba. Kálovics Anikó, az olasz Cover Sportiva Mapei magyar országos csúcstartója címvédőként érkezett a Margitszigetre és csakúgy mint tavaly, nagy fölénnyel, szinte szigetnyi (!) hosszal nyert. Mezei Európa-bajnoki bronzérmesünk 2000, 2002, 2003, 2004 után ötödik győzelmét aratta a női futógála egy évtizedes történetében. "33:30-as időt terveztem előzetesen, de a táv második felében éreztem, hogy ennél jobbat is tudok. A végén már csak arra figyeltem, hogy 32 percen belül érjek célba. Egyedül futni nem könnyű, sajnálom, hogy idén sem volt ellenfelem, pedig az együtt futás, együtt versenyzés mindannyiunk fejlődését segíti. Jövő héten még elképzelhető, hogy utcán versenyzem Portugáliában, de azt követően már csak a decemberi mezei Eb-re összpontosítok." - hangzott Zsódér Zsolt tanítványának rövid összegzése.

Majd négy percet (3:54) kellett várni a második helyezett Erdélyi Eszterre, aki bár elfáradt, ezúttal is mosolygott a célban. "Anikóval nem lehetett ma lépést tartani, remekül futott. Nekem is csak az első három kilométeren volt társaságom, Kovács Zsófi személyében, s miután leszakadt egyre nehezebb volt egyedül." A bronzérmet a triatlon sportág fiatal, tizenhét esztendős tehetsége a gyöngyösi Kovács Zsófia szerezte meg. "Nem éreztem olyan hosszúnak a távot, mint előtte gondoltam. Szombaton duatlonversenyt nyertem Pécsett, azonban már akkor eldöntöttem, hogy szeretnék a szezon utolsó eseményén minden elvárás nélkül csak egy jót futni, élvezni a verseny remek hangulatát, és ezt sikerült megvalósítanom." - mondta a junior Európa-bajnok a célban.

Kevesebb, mint másfél órával a rajpisztoly eldördülése után mindenki célba ért. A lányok, nők, asszonyok, anyukák és nagymamák nap mint nap megédesítik mosolyukkal, kedvességükkel, szeretetükkel hétköznapjainkat, és ez ma sem volt másként. A futás ünnepnapján nekik szólt az elismerés tapsa.

A BSI idei utolsó, szenzációs szezonzáró eseménye: a 2. Balaton Maraton és Félmaraton a siófoki Aranyparton, november 19-20-án.