2. Balaton Maraton és Félmaraton - Siófok

BALATONON BÚCSÚZOTT A FUTÓSZEZON
Ilisz Pál és Kostyál Ágnes mindent megnyert

A 2. Balaton Maraton és Félmaratonnal búcsúzott a futószezon november harmadik hétvégéjén a siófoki Aranyparton. A futók két nap alatt három részletben (15 km és 6,1 km, valamint 21,1 km) teljesíthették a klasszikus maratoni távot (42 195 m) akár egyénileg vagy párjukkal megosztva, de rajthoz állhattak csak a minimaratoni (6,1 km) vagy a vasárnapi félmaratoni (21,1 km) távon is. A férfiaknál a tavalyi győztes, a dunaújvárosi Ilisz Pál megvédte címét, míg a hölgyeknél csupán tizenhat esztendős Kostyál Ágnes diadalmaskodott. A két nap alatt mintegy 1250-en értek célba az NSH Mozdulj, Magyarország! akciójához tartozó eseményen.

A Kékes Csúcsfutás, a hortobágyi Délibáb Futás után a BSI harmadik "hungaricum" eseménye immár második esztendeje a Balaton Maraton és Félmaraton a magyar tenger partján. A késő ősszel is lenyűgöző látványt nyújtó Aranypartot ezúttal a futók keltették életre. Az üdülőnegyed szezon utáni kihalt utcáin csak a futók léptei és a társak bíztatása hallatszott. Bár a meteorológusok hétvégére a tél beköszöntét ígérték, ezúttal is tévedtek. A napos és változóan szeles késő őszi idő csak közvetlenül a Balaton partján vezető útszakaszon állította keményebb próbatétel elé a futókat.

Az első rajthoz szombaton délelőtt 11 órakor szólították a maratoni távot egyéniben vagy párban teljesítőket. A szezonzáróra a futók is készültek és többen sajátos jelmezzel sorakoztak fel. Így láthattunk rózsaszín tüll szoknyás hölgyeket, derekukon gyermek úszógumit viselő párt vagy a legnépszerűbbnek számító Mikulás kellékek különböző formáit. Talán csak a versenyre népes csapattal érkező olasz különítmény rövidnadrágos futófelszerelése keltett némi borzongást a nézők és az indulók között.

A maratoni versenyben hamar rendeződtek az erőviszonyok és az első nap két résztávja (15 + 6,1 km) után magabiztos fölénnyel vezetett a címvédő Ilisz Pál és a tavalyi bronzérmes Kostyál Ágnes. Az alkonyatba nyúló délutáni minimaraton mezőnyében több helyi kisdiák is feltűnt a célba érkezők között. A futók és a Balaton habjai mögött lenyugvó nap látványa szemet gyönyörködtető látványt nyújtott. Az este is a futásé volt a főszerep. A Spartatlon magyar hősei - Lőw András, Lelkes Gusztáv, Korányi Balázs - képes beszámolóval elevenítették fel az októberi esemény 36 órás embert próbáló 246 kilométerét Athén és Spárta között, majd közös játékkal zárult a nap.

Vasárnap délelőtt szinte megduplázódott az indulók száma, mert nagyon sokan érkeztek csak a félmaratoni kedvéért a somogyi városba. A 11 órai rajtnál több mint ezren vártak, arra, hogy a magyar maratoni csúcstartó Szűcs Csaba kezében eldördüljön a rajtpisztoly. Szűcs Csabát néhány perccel korábban abból az alkalomból köszöntötték, hogy tizenkét esztendeje megközelíthetetlen a 2:12:10 órás magyar rekordja, amelyet még 1993-ban, Párizs utcáin futott. A maratoni versenyben vezetőknek nem volt kitől tartaniuk a második nap sem, így a saját iramokat futva könnyedén nyerték a 2. Balaton Maratont.A félmaratoni verseny a férfiaknál a székesfehérvári Horváth Béla (1:08:17) nyerte új pályacsúccsal a budapesti Nagy György (1:09:48) és a tavalyi győztes bajai Szűcs Ákos előtt. A nőknél az egykori 1500-as magyar csúcstartó Véninger Katalin győzött Szirmai Andrea és Németh Magdolna előtt.

A BSI "2005 - a Futás Éve" szlogennel hirdette meg az idei esztendőt. A 13 budapesti és 15 vidéki eseményére több mint hetvennyolcezren neveztek, köztük öt kontinens képviseletében közel hatvan nemzet futója. A sikeres futóév után a BSI legközelebb 2006. április 9-én, a 21.T-Com Vivicittá Városvédő Futásra várja a sportbarárokat a Margitszigeten. Fuss Velünk 2006-ban is!

Győztes nyilatkozatok Illisz Pál: "Nagyon jó verseny volt. Bár minden részszakasznál elsőként haladtam át a célvonalom, azért futni kellett hozzá. Talán valamivel gyengébb volt a mezőny, mint tavaly. Bár többnyire egyedül haladtam, sosem voltam magányos, mert a két örök ellenfél az idő és a táv teljesítése mindig velem voltak. A két napos, több távos versenyen mindig a következő feladatra történő koncentráció a legnehezebb. Azt hiszem sikerrel vettem ezt az akadályt is, és elégedett lehetek a teljesítményemmel, amely ellenfelek hiányában is csak fél perccel maradt el a tavalyi időmtől, amikor valaki mindig a nyomomban volt. Szusszanásnyi pihenő után kezdek bele az alapozásba, így számomra ez lesz a következő feladat, amelyre összpontosítanom kell."

Kostyál Ágnes: "Ez a két nap nagyon gyorsan elrepült. Örülök, hogy az összetett mellett a résztávokat is magabiztosan nyertem. Szerencsére mindig volt kivel futnom, többnyire fiúkhoz csatlakoztam, de a csapattársaim is sokat segítettek. Számomra még nincs vége az évnek, mert december 11-én mezeifutó Európa-bajnokság lesz Hollandiában, ahol a junior válogatott tagja leszek. Szeretnék jól szerepelni, mert a pálya és utcai versenyeken elért sikerek után jó lenne a kedvenc terepemet jelentő mezőn is eredményesen futni."

Horváth Béla: "Három hete indultam Podgoricában egy maratonon, ahol nagyon fejre álltam a 25-30 fokos melegben, akkor úgy éreztem s a maratonról hallani sem akarok egy ideig. Ezen előzmények után döntöttem a félmaraton mellett, amely jól illeszkedett a felkészülésembe. Óvatosan kezdtem, miközben Nagy Gyuri nagyon kemény tempót diktált az elején. Az első kör végén, 10 km-nél sikerült utolérni, majd fokozatosan növelni az előnyöm. Tavaly nagy hajrában maradtam le a dobogó legfelső fokáról, az idén nem szerettem volna hasonló sorsra jutni..."