5. T-Com Városvédő Futás - Szeged

HAZAI GYŐZELEM A SZEGEDI T-COM VIVICITTÁN

Szombaton Szegeden zárult a T-Com Vivicittá Városvédő Futás országszerte hat megyeszékhelyen május közepétől négy hétvégén át tartó versenysorozata. A csongrádi város volt az első vidéki helyszín, ahol a Vivicitták hazai két évtizedes történetében a főváros után otthonra talált a futó-városvédő mozgalom 2001-ben. Idén már a kis jubileumnak számító ötödik alkalommal sorakozott fel a 2250 főt számláló mezőny a Felső Tisza-parton, hogy teljesítse a város legszebb részein - Kárász utca, Széchenyi tér, Dóm tér - elhaladó 3 kilométeres távot. A nők és a férfiak versenyét is hazai futó, Biacsi Ilona (10:41) és Halászevics Áron (8:48) nyerte.

A Tisza péntek este még hullámaival nyaldosta az alsó rakpartot, amelyet a szombat reggeli szikrázó napsütés teljesen felszárított. A tisztítási munkálatok miatt még várni kellett a forgalomba helyezésre, így maradt a módosított útvonal és az új versenyközpont. A megváltozott körülmények sem zavarták a szegedieket, mert a verseny öt esztendős történetében immár negyedszer került kétezer fő felé az indulói létszám és lett a legnépesebb mezőny az idei versenysorozatban, megelőzve az addig vezető Kaposvárt (2190 fő).

A profik versenyét a taktika uralta. A melegben senki sem vállalta fel, hogy idő előtt fejre álljon, ezért csak az utolsó néhány száz méteren dőlt el a Halászevics Áron - Csőke Szilárd párharc. Halászevics jobb hajrájának köszönhette győzelmét, aki a kaposvári negyedik, a kecskeméti második helyezés után odahaza a dobogó legmagasabb fokán ünnepeltette magát és a remek szegedi futóközösséget. "Mindenhol édes a győzelem, de a hazai közönség, hazai pálya mindig leírhatatlan élményt és pluszt jelent. Egy hete küzdök megfázással, így edzeni nem nagyon tudtam. Az aszfaltból iszonyatos hőség áradt. Ezért sem vállaltam, hogy iramot futok, bíztam a hajrámban. Szép útvonalon haladt a verseny, Szegednek gyönyörű a belvárosa, számomra mégis szűkebb lakóhelyem, Újszeged az igazi kedvenc." - hangzottak a győztes szavai, aki 2001 és 2003 után tudott ismét nyerni. A harmadik helyen a madagaszkári születésű Soloman Pianina Gilot ért célba, aki remek magyarsággal válaszolt a feltett kérdésre. "Egy esztendeje élek Szegeden. Egyetemi tanulmányaim miatt kerültem a dél-alföldi városba, biológia-francia szakon tanulok a Szegedi Egyetem Természettudományi Karán. 2001-óta dolgoznak a szüleim Magyarországon, így kerültem Európába. Szeged nagyon szép város és éghajlatában hasonlít hazáméhoz, így szinte otthon érzem magam" A hölgyeknél a Biacsi-testvérpár szinte kéz a kézben tette meg a távot a rajttól a célig. Ezen a napon nem volt ellenfelük, aki megzavarhatta volna kettős győzelmüket. Az arany- és az ezüstérem sorsát "titkos" megállapodással döntötték el egymás között, így Ilona neve került be győztesként a jegyzőkönyvbe és Bernadett lett a második. Harmadik helyen a szolnoki Kunstár Piroska érkezett.

A Szegedi Tudományegyetem karai között meghirdetett tízfős csapatversenyt a Juhász Gyula Tanárképző Főiskolai Kar csapata nyerte meg (1:09:04), a Természettudományi (1:14:14) és az Egészségügyi Főiskolai Kar (1:20:42) csapatai előtt.

A tanintézmények között kiírt mozgósítási versenyt a helyi iskolák kategóriában a Tabán Általános Iskola (157 fő), a vidékiek közül a kisteleki Általános Iskola (102 fő) nyerte és vihette haza a sportszervásárlási utalványokat.

Ezzel lezárult a T-Com Vivicittá Városvédő Futások országszerte hat - Kaposvár, Kecskemét, Debrecen, Székesfehérvár, Veszprém, Szeged - nagyvárosban megrendezett vidéki versenysorozata. Az egymást követő négy hétvégén lezajlott eseményen közel tízezren futottak és további ezrek játszottak a város legszebb terein felállított játékokkal.