3. Balaton Maraton és Félmaraton

SZEZONZÁRÓ A TAVASZI ŐSZBEN

November 18-19-én immár harmadik alkalommal lepték el a futók a lenyűgöző látványt nyújtó Aranypartot Siófokon. A 3. Balaton Maraton és Félmaraton összesen ezerötszáz indulóját szikrázó napsütés és a késő őszt meghazudtoló, 16 °C fokos időjárás fogadta.

Balaton Harmadmaraton
Az első távhoz szombaton délelőtt fél 11-kor sorakozott fel a mezőny a már harmadik éve megszokott rajt-cél területen, a Hotel Aranypart előtt. A harmadmaraton 14,065 kilométerére azok vállalkoztak, akik a teljes távot bevállalták három részletben vagy a szombati esti hatodmaratonnal együtt két részletben tervezték a félmaratont letudni. Az első csoportba tartozik a Sopronból érkező Határőrök csapata, akik a Magyar Honvédség néhány futójával és a Bombay Zsolt-Czigány Rita házaspárral kiegészülve futották le egyéniben a két nap mindhárom távját. A két napról élményeiket Zsolt fogalmazta meg: "Futni a Balaton partján, a gyönyörű panorámában, figyelni a szélfújta hulló faleveleket, melyeket aranyszínűre varázsol a még mindig kellemes meleget adó napfény, hihetetlen élmény!"

Balaton Hatodmaraton
Az ebéd és a pihenő után - volt néhány bátor futó, akik nem bírták megállni, hogy ne mártózzanak meg a novemberi Balatonban - fél 4-kor ismét a futásé volt a főszerep. Mivel a hatodmaraton önálló versenyszám is volt, további futókkal bővült a mezőny. A szombathelyi Family SE Söjtöry Elvira vezetésével szinte teljes létszámban megjelent. A barátokkal kiegészült család legtöbb futója párban osztozott a távokon, ám két futójuk is most debütált az esti versenyen. Remek hangulatban, a balatoni naplemente fényében haladt a mezőny a délelőttihez képest megfordított útvonalon, és még be sem sötétedett teljesen, amikor az utolsó futó is elérte a célvonalat. A szezonzáró esemény első napja a tavalyi évhez hasonlóan beszélgetéssel és játékos vetélkedővel zárult. Először Péter Attila kérdezte maratoni csúcstartóinkat, Kálovics Anikót és Földingné Nagy Juditot eredményeikről és terveikről, majd Kocza István látványos kockashow-ja után a futók játékos vetélkedőn mérkőzhettek meg egymással.

Balaton Félmaraton
Vasárnap reggel úgy tűnt, hogy kicsit ősziesebbre fordul az időjárás, ám nagyon kellemes hőmérséklet fogadta a korán kelőket is. Köztük azt a lányt, aki reggeli "bemelegítésként" megmártózott a hűs habokban. A 11 órás rajtra már az őszi nap is kíváncsi lehetett, mert kimosolygott a felhők közül, és letekintett a jócskán "meghízott" mezőnyre. A rajtot jelző pisztolylövésre másfélezer futó lódult neki, akik közül sokan "csak" a félmaratonra érkeztek.A velük tartó kísérők, a nem futó családtagok, barátok alaposan felduzzasztották a szurkolók "seregét" is, akik folyamatosan ellepték a szállodasor utcája után a Balaton-partot is.

A leggyorsabban Horváth Béla ért célba. A Hunyadi DSE futója másodszor nyerte a Balaton Félmaratont, egyébként a pályacsúcsot is ő tartja. "15 kilométerig úgy tűnt, hogy sikerül a saját időmet megjavítanom, de aztán lelassultam. A hét elején megfáztam, ezért csak a Balaton Félmaratont vállaltam, eredetileg mindkét napra szerettem volna eljönni. Szerencsénkre az összetett győztes, Szekeres Attila is a Hunyadi DSE versenyzője, így mindkét számot a klubunk nyerte. Én hidegben és melegben is szeretek futni, a tavalyi inkább taktikai verseny volt, keményebb ellenfelekkel, akkor a második kört nyomtam meg jobban. Most olyan tempót diktáltam az elejétől, amire nehéz lett volna ráváltani, de nem is volt ellenfelem, akivel tudtam volna meccselni."

A 3. Balaton Maraton összetett győztese Szekeres Attila néhány éve az erdélyi Gyergyóalfalváról érkezett Magyarországra. Ott természetesen hokival kezdett, de hamar kiderült, hogy remek futó, így itthon Zemen János is segíti felkészülését. Attilának egy "öreg rókával", Berkovics Imrével kellett csatáznia. "Imrét ismertem, tudtam, hogy őt kell végig figyelnem. Első napon mindkét távon szinte egyszerre futottunk be, a vasárnapi félmaraton második körében erősítettem bele, hogy biztos legyen a győzelmem." Amit viszont nem tudott, hogy a nálánál majd kétszer idősebb Berkovics makacs sérüléséből felépülve alig két hónapja edz csak: "Felmérőnek szántam a versenyt, olyan 2:20 körüli eredményt terveztem, ami alatt sikerült is. Végig remek hangulat és ideális futóidő volt. A végére persze elfáradtam, de összességében elégedett vagyok a teljesítésemmel." - mondta a második helyezett.

A nőknél Földingné Nagy Judit a 21. Plus Budapest Maratonon elért győzelme után a három szakaszos Balaton Maratont is megnyerte. "A teljes 42 kilométer persze nehezebb, mert 30 után vannak bizonyos nehézségek. A Balaton Maratonon viszont háromszor kellett rajthoz állni és harmadszor már indulni is nehéz. Vasárnap már fáradtabb voltam én is, ezért inkább óvatos voltam, egyenletes iramban futottam. Csak arra figyeltem, hogy az előző napi előnyömből megmaradjon annyi, ami az összetett győzelemhez kell. Szerintem ez azért különleges verseny, mert egy nap kétszer is neki kell indulni, és a legtöbb amatőr soha nem edz egy nap kétszer. Most viszont én is inkább amatőrnek érzem magam, örülök, ha a kisfiam mellett időnként kijutok edzeni. A maraton óta napi 5-6 kilométereket futottam csak, ám úgy éreztem, ide el kell jönni, ezt meg kell csinálni. Nagyon jólesett, és az külön öröm számomtra, hogy idén jobb időt futottam, mint két éve." A legtöbben ezt szintén elmondhatták magukról, hiszen ennyire ideális körülmények ritkán akadnak a futóversenyeken. A verseny utáni eredményhirdetés után - ebben az évben először - a 21. Nike Budapest Félmaraton és a 21. Plus Budapest Maraton korosztályos és szenior díjkiosztója is itt, a Balatonon került megrendezésre.

A sikeres futóév után a BSI idei újdonságára, az 1. TeleSport-SPAR FittArénára várja a sportbarátokat november 25-én, a Papp László Budapest Sportarénában.