Lydia Cheromei megdöntötte a prágai maraton pályacsúcsát

20 évvel azután, hogy 13 évesen mindenkit elképesztett terepfutó világbajnoki címével, a kenyai Lydia Cheromei visszatért a hosszútávfutás élvonalába. Vasárnap megnyerte a Prága Maratont 2:22:34-gyel.

Cheromei saját egyéni legjobbját fél perccel, a prágai pályarekordot három perccel javította meg. Annak idején, 1991-ben ifjúsági kategóriában nyerte meg z IAAF World Cross Country Championships versenyt.
A futónő jó úton halad afelé, hogy kultikus személyiségévé váljon a cseh fővárosnak, miután alig 5 hete a félmaratont is megnyerte, ahol szintén pályarekordot döntött (1:07:33).

Cheromei az első 10 kilométert 33:20 alatt teljesítette, ami egy 2:20-on éppen kívüli végső időt vetített előre - már régóta azt várják a szakemberek, hogy ez sikerülni fog neki. Féltávnál már látszott, hogy a pályacsúcsot veszélyezteti, de a 2:20 alatti remények elhalványodtak - ekkor 1:10:41 volt az ideje. Nagy riválisa, az etióp Belainesh Zemedkun majdnem másfél perccel le volt már maradva tőle ennél a pontnál.
Bár a verseny második felében lassult, Cheromei így is majdnem 6 perccel előzte meg a második helyezettet, az etióp Tadesse Yeshimebet-et (2:28:33). Zemedkun végül harmadik lett (2:32:15).
"Nem néztem vissza, magabiztos voltam" - mondta a győztes. "Ma az volt a célom, hogy 2:22-t fussak, valamint megdöntsem a pályarekordot, és én megcsináltam - nem vagyok csalódott, hogy nem 2:20 alatt értem célba. Ez a pálya nem könnyű, és az idő meleg volt."
Rakonczai Beáta a tizedik helyen végzett (2:45:41).

A férfiaknál a kenyai Benson Barus lett az első, aki azzal a céllal érkezett Prágába, hogy megjavítja egyéni csúcsát (2:08:34), amit még 2006-ban állított fel Milánóban. Ezt a küldetését teljesítette, 2:07:07-tel szakította át a célszalagot.
Egy 14 fős boly 1:03:47-tel hagyta el a féltávot, ami 2:07 közepére jelezte a végeredményt. 25 kilométernél már csak négyen maradtak: Barus, két honfitársa, Kenneth Mungara és Sammy Kosgei, utóbbi most debütált a maratoni távon, és az etióp Gudisa Shentema. Először Shentema szakadt le, 39 kilométernél pedig Barus megszökött. Hamarosan 10 másodperccel vezetett Mungara előtt, és ezt 31 másodpercre növelte a célig. Mungara is nagyon boldog volt a célban, hiszen 38 évesen megjavította az egyéni legjobbját (2:07:39). Sammy Kosgei szívesen elismerte, miután harmadik helyen debütált (2:07:47), hogy "Prágában nem könnyű futni!"

"Akkor már tudtam, hogy nyerhetek, amikor elszakadtam a másik két futótól" - nyilatkozta Barus. "Fel voltam villanyozva, a vágyam az volt, hogy most először 2:08 alatt érjek célba, és ez sikerült! Ha olyan simán tudsz felkészülni a maratonra, mint ahogy én most, akkor jó időt érhetsz el."