Jubileum a Hortobágyon - mi történt az elmúlt 10 évben? - 7. rész

"Elég sík, hosszú és meleg."
"Állandóan süt a nap - mint a sivatag!"
"Hihetetlen volt, plusz ez a terep hozzá, ez a por...!" Mi másról mondhatták volna a sportolók a fentieket, mint az E.ON Délibáb sportnapról, ami hetedszerre lett megrendezve a Hortobágyon, ott, ahova évente csak egyszer engednek be kósza kirándulókat, futókat vagy bringásokat. Akkor is minket.

A vizek alakította lapos, sík terepen tehát már hetedszerre gyűlt össze a tömeg, hogy összesen hétféle (két bringás, három futó, illetve két gyalogtúrázó) formában-távon összemérje az erejét, kitartását, tudását. A pályán ismét módosítani kellett, hiszen a szeszélyes Hortobágy nagy felületét borította víz éppen. De ez csak előnyére szolgált a rendezvénynek, hiszen így újabb szemszögből csodálhatta meg mindenki a nem mindennapi tájat a maga élővilágával. Ki pillangókat kergetett, ki kicsi békákat mentett ki mások lába alól, de mindenki megtalálta a maga örömét ezen a napon - vagyis a nap alatt.

A gyaloglóknak persze szinte mindegy volt, hogy merre sétálnak, a futók is szinte bárhol elfutnak, ha muszáj. Leginkább a hegyikerékpárokkal felszerelt bringás csapat érezte szokatlannak, és némileg ellentmondásosnak, hogy egy mondatban említődik a hegyi kerékpár, meg a pusztán biciklizés. Annál is inkább, mert a hegyhez képest jóval magasabb tempóban haladhattak, s a hegyi utakhoz képest jóval szűkebbre lett szabva természet anyánk által egy-egy vizes-saras átjáró, gödör melletti ösvény. Alapvetően evvel nem volna baj, hiszen a mountain bike bárhol elgurul, de az emelt tempó veszélyessé tette az egymáshoz igen közel tekerő versenyzők manővereit.

Bár a korábbi, hetekig tartó esőzések miatt némileg módosult a távok útvonala, a puszta idén is kánikulával várta a sportolókat: napközben 35 fok volt a rónán. A meleg és a párolgó víz tehát már az első akadály volt minden sportoló számára - és ekkor még el sem indultak. Reggel 9 órakor az 56,8 és 28,6 kilométeres kerékpáros távok mezőnye rajtolt, őket a bringás túrázók követték. Sokuk szerint a sík terep ellenére a tekerés kemény volt, hiszen a hegyen legalább lefele lehet pihenni - itt, a göröngyös úton végig tekerni kell. Ehhez képest azért mindenki rendben, egyben beért.

A hosszú táv leggyorsabb teljesítője a férfiaknál a diósdi Németh Miklós volt, 1:55:28 alatt ért célba. A nőknél ugyanezen a távon a fővárosból érkezett Bartos Judit lett a győztes 2:26:22-vel. A rövid távon a csákvári Molnár Zoltán 1:02:13-mal lett a leggyorsabb, míg a nők közül a kazincbarcikai Pásztor Petra Ágnes győzött, ideje 1:32:40 volt.

A kerékpárosok után a teljesítménytúrázók vágtak neki a Hortobágynak a 22,7 kilométeres távon. Időközben a Mátai Ménes bemutató lovaspályánál lévő versenyközpontban egyre nagyobb lett a nyüzsgés: érkeztek a kerékpárosok, rajtoltak a túrázók, szállingóztak a délutáni rajtokra váró futók. Két alkalommal lovasbemutató színesítette a programot, és változatlanul nagy volt a hőség.

Délután 3 órakor - egy órával a gyaloglók elrajtolása után - megindult a félmaraton mezőnye a puszta felé. A 21,1 kilométert teljesítőkhöz aztán folyamatosan csatlakoztak a 14 és 7 kilométeren futók. A versenyközpontból nagyszerű látványt nyújtott a sok-sok futó színes szalagot alkotva, ami szinte körbeölelte Mátát. A futók nagy többsége a füves, süppedős talajt és a folyamatosan tűző napot emlegette, de azért hősiesen helyt álltak még akkor is, mikor a szél fel-felkavarta a port - mármint ott, ahol nem a vízben kellett tocsogni. Egy közös szóval jellemezte a legtöbb futó a 7, 14 és 21 kilométeres távot: kemény. És egy másikkal: szép.

A félmaraton férfi győztese Beda Szabolcs lett 1:18:19-es idővel. A nőknél Vass Vera nyert, 1:30:28-as időt futott.

Az esemény, ami lezárta a BSI tavaszi futóidényét, természetesen nem maradt megörökítetlenül. Benne voltunk a tévében is, de mi magunk is igyekeztünk öszefoglalni a legfontosabbakat erről a gyönyörű, de piszok meleg napról.

És a végére természetesen az akkori győztesek megérdemlik, hogy felelevenedjenek az eredményeik, lássuk tehát!