Deena Kastor esete a D vitaminnal

Az amerikai maratoni csúcstartó Deena Kastor nagy tervekkel utazott a 2008-as olimpiára. Alig 5 kilométert teljesített még csak a maratoni távból, amikor jobb lábához kapott és térdre esett. Megpróbált felállni, de nem tudott. A jobb lábában később csontrepedést találtak az orvosok.

Az elvégzett vérvizsgálat azt mutatta, hogy Kastor szervezete ugyan jól el volt látva a csontok felépítő folyamataiban nagy szerepet játszó kalciummal, hiányzott viszont szervezetéből a kalcium felszívódását segítő D vitamin. „Akkor még nem tudtam, milyen súlyos következményekkel járhat a D vitamin hiánya.” – mondja most Kastor.

A D-vitaminhoz a szervezet nem a táplálékon keresztül jut hozzá, hanem növényi és állati eredetű provitaminból a szervezetben alakul ki. A D-vitamin, más néven kalciferol zsíroldékony vitamin mely a napfény hatására képződik. Kétféle D-vitamint különböztetünk meg: a D2 és a D3 vitamint. D2 vitamint tartalmaznak inkább a növények, vegyesen mindkettőt pedig az állati eredetű élelmiszerek. A D3 vitamin sokkal aktívabb, mint a D2, és ez keletkezik a napsugárzás hatására a bőrben is. A D-vitamin szükséges a kalcium és a foszfor felszívódásához, a csontképződés folyamatához, a kalcium és foszfor beépüléséhez, a csontok egészséges fejlődéséhez, a csontok gyógyulásához például törés után valamint a csontritkulás megelőzéséhez.

Kastor - aki korábban bőrrákkal küzdött, és ezért az utóbbi években fokozottan védte magát a napsugárzástól - visszatekintve úgy véli, esetében talán a napvédő krémek túlzott használata okozhatta a D-vitamin hiányát. És az ő története korántsem mondható egyedinek. Egy 2009-ben készült felmérés szerint az USA felnőtt lakosságának közel háromnegyedénél kimutatható a D-vitamin hiánya. Egy másik, 2008-ban Dallasban készült, kimondottan a futókra koncentráló tanulmány pedig azt találta, hogy bár a futók valamivel jobb értékekkel rendelkeznek mint az átlag népesség, azért a heti 30 kilométer körül teljesítő futókra is igaz, hogy kb. 75 százalékuk D-vitamin hiányos.

Azt már régóta tudták a szakemberek, hogy a D-vitamin fontos szerepet játszik a csontok egészséges fejlődésében, és hogy hiánya a csontok deformálódását, rugalmasságuk csökkenését okozhatja. De a legújabb vizsgálatok alapján a kutatók most ennél is átfogóbb egészségügyi előnyöket emlegetnek a megfelelő D-vitamin szinthez kacsolódóan, mint például a rák, a cukorbetegség és bizonyos szívbetegségek kockázatának csökkenése - és a sportteljesítmény javulása.

„Elegendő D-vitaminnal a szervezetünkben hosszabban és gyorsabban futhatunk, felgyorsul a regeneráció és csökken a sérülések veszélye is.” – állítja John J. Cannell, a téma egyik kutatója. Több, az utóbbi években publikált tanulmány beszél a D-vitamin jótékony hatásáról a sportteljesítménnyel kapcsolatban. Egy, a Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism szaklapban megjelent 2009-es tanulmány a kamaszok körében mutatta ki, hogy a magasabb D-vitamin szinttel rendelkezők magasabbra, gyorsabban és erősebben tudnak ugrani (elrugaszkodni) mint társaik. További tanulmányok kimutatták, hogy az alacsony D-vitamin szint növelheti a sportsérülések - köztük a fáradásos törések – kockázatát.

Mennyi az elegendő és honnan vegyük?

A D-vitamin alacsony szintjének nincs igazán megbízható tünete, így ha tudni szeretnéd, a szervezeted mennyire van ellátva ezzel a vitaminnal, erre csak egy vérvizsgálat elvégzésével kaphatsz választ. Általánosságban elmondható, hogy a sok napvédő terméket használóknál illetve azoknál, akik keveset tartózkodnak a szabad levegőn nagyobb az esélye a D-vitamin hiány kialakulásának.

A D-vitamin szükséglet az életkor, vagyis a csontosodási folyamatok szerint változó. Gyermekeknél 400 NE, felnőtteknél 200 - 600 NE, a sportolók esetében pedig akár 400-800 NE is lehet a javasolt bevitel. Legjobb D-vitamin forrásaink a halmáj olajok, a máj, a tojás, a tej és tejtermékek, margarinok. 85 g tonhal konzervben például 200 NE D-vitamin található. Egyes élelmiszereket, például gyermektápszereket, tejtermékeket, margarinokat, D-vitaminnal dúsítanak, erről az adott termék címkéjét elolvasva tájékozódhatunk.

A megfelelő táplálkozás mellett ajánlott májustól októberig hetente legalább 2-3 alkalommal az erősebb napsütéses órákban 15-20 percet a szabadban (de nem a tűző napon) eltölteni, a téli hónapokban pedig – mivel ilyenkor a napsütés gyenge – érdemes plusz D-vitamin beviteléről is gondoskodni.

Ma már Deena Kastor is tudatosan figyel a megfelelő mennyiségű D-vitamin bevitelére. Mivel számára a napozás nem ajánlott, Kastor a D-vitaminban gazdag ételek fogyasztása mellett étrendkiegészítőket is használ. "Remélem, mások okulnak majd a példámból, és nem kell úgy járniuk mint nekem, hogy észrevegyék, valami fontos hiányzik a szervezetükből." - üzeni Kastor sporttársainak.

Forrás: Online Edzésnapló



fb share