EREDMÉNYEK A RABATI GRAND PRIX-RŐL

Az ukrán olimpiai ezüstérmes Iryna Lishchynska 1500 méteren, a kenyai Jakob Cheshari pedig 5000 méteren futotta a világ idei legjobbját a marokkói Rabatban. A kenyai olimpiai bajnok futónő, Pamela Jelimo nagy meglepetésre csak hatodikként ért célba 800 méteren, a britek olimpiai bajnok négyszázasa, Christine Ohuruogu pedig 200-on "kirándult", és lett második.

A rabati Grand Prix az egyik állomása annak a versenysorozatnak, amely a 2009. szeptember 12-én és 13-án megrendezendő thesszaloniki atlétikai Világdöntőre kvalifikál, így a pontszerzés reményében népes mezőny gyűlt össze a Moulay Abdellah Sportkomplexumban. 5000 méteren egy olyan kenyai sportoló futotta a világ idei legjobbját, akiről eddig viszonylag keveset tudhattunk. Jakob Cheshari nevét érdemes megjegyeznünk, hiszen "utcahosszal" győzte le honfitársát, Joseph Kiplimót. Cheshari 13:05.52-t, Kiplimo pedig 13:09.34-et futott. Óriási időeredményről van szó, hiszen a rabati verseny előtt az ausztrál Collis Burmingham 13:16.26-tal vezette a világranglistát.

Iryna Lishchynska, az ukránok olimpiai ezüstérmes 1500-as futónője is kiváló formában van. Május 8-án Dohában még csak 4:16.35-öt futott, most viszont 4:06.22-vel ugrott a világranglista élére. Lishchynska az etióp Gelete Burka 4:06.67-es idejét múlta felül. Érdekesség, hogy az ukrán kiválóság mögött másodikként a hazaiak korábbi háromezres ifjúsági világbajnoka, Siham Hilali ért célba, és a dobogó harmadik fokán is egy marokkói, Ibtissam Lakhouad végzett.

Izgalmas versenyt hozott a férfiak 1500 méteres versenyszáma, amelyet a fedett pályás etióp világbajnok, Deresse Mekonnen nyert a marokkói Amine Laalou és a pekingi olimpia 3000 méteres akadályfutásában meglepetésezüstöt szerző francia Mahiedine Mekhissi-Benabbad előtt. A 3000 méteres akadályfutásban a kenyaiak kibérelték a dobogót: az első helyen az athéni bronzérmes Paul Kipsiele Koech végzett, másodikként a pekingi bronzérmes Richard Mateelong, harmadikként pedig Elijah Chelimo zárt. A 800 métert a junior világbajnok szudáni Abubaker Kaki nyerte a szaúdi Mohammed Al-Salhi és a holland Európa-bajnok Bram Som előtt.

A sok jó teljesítmény mellett akadtak olyan versenyzők is, akik bizony elmaradtak a várakozásoktól. A "futottak még" kategóriájának egyértelmű "győztese" Pamela Jelimo, a kenyai olimpiai bajnok, aki csak hatodik lett kedvenc távján. A tavalyi Golden League-győztes 2:02.46-os ideje jócskán elmaradt a rabati versenyt megnyerő brit Jenny Meadows 2:01.78-as eredményétől.

A négyszázas olimpiai bajnok sem lehetett teljesen elégedett a 200 méteren elért második helyével, hiszen Christine Ohuruogu 23.27-es idejénél a bahamai Debbie Ferguson közel két tizeddel futott jobbat (23.08).

Az olimpiai bajnok észt diszkoszvető, Gerd Kanter megnyerte ugyan a rabati GP-t, 65. 84 méteres dobása után azonban lehetett némi hiányérzete. (Csak összehasonlításképpen: Kővágó Zoltán itthon egy héttel ezelőtt szinte edzéskörülmények között ért el 67.64-et.) A rabati sztárok közül július 12-én többen is visszatérnek Marokkóba: Tangierben a nemzeti legenda, Hicham El-Guerrouj versenyén indulnak majd.

Atlétikai Grand Prix, Rabat, érdekesebb eredmények:

5000 méter: 1. Jakob Cheshari (kenyai) 13:05.62 2. Joseph Kiplimo (kenyai) 13:09.34 3. Hussein Al-Yami (szaúdi) 13:11.64

3000 méteres akadályfutás: 1. Paul Kipsiele Koech (kenyai) 8:07.80 2. Richard Mateelong (kenyai) 8:13.35 3. Elijah Chelimo (kenyai) 8:14.48

1500 méter: 1. Deresse Mekonnen (etióp) 3:34.59 2. Amine Laalou (marokkói) 3:34.81 3. Mahiedine Mekhissi-Benabbad (francia) 3:35.06

800 méter: 1. Abubaker Kaki (szudáni) 1:44.82 2. Mohammed Al-Salhi (szaúdi)1:45.30 3. Bram Som (holland) 1:45.31

1500 méter: 1. Iryna Lishchynska (ukrán) 4:06.22 2. Siham Hilali (marokkói) 4:07.44 3. Ibtissam Lakhouad (marokkói) 4:07.68

800 méter: 1. Jenny Meadows (brit) 2:01.78 2. Yekaterina Kostetskaya (orosz) 2:01.86 3. Halima Hachlaf (marokkói) 2:02.03 .6. Pamela Jelimo (kenyai) 2:02.46

200 méter: 1. Debbie Ferguson (bahamai) 23.08 2. Christine Ohuruogu (brit) 23.27 3. Aleksandra Fedoriva (orosz) 23.56

Forrás: SamsungSport.hu