Huszadszor futva az ország tetején

A 20. KPMG Kékes Csúcsfutáson több mint 1950 futó vállalkozott arra, hogy legyőzi a 11,6 kilométeres, 671 méter szintemelkedést rejtő pályát Mátrafüred és Kékestető között. Napos, enyhén szeles, az ideálisnál kicsit melegebb idő fogadta a Mátrafüredre érkezőket (az ország 409 településéről érkeztek), mezőny 19 fokban indult el.

A 11,6 kilométeres táv igazi nehézsége a folytonos felfelé kapaszkodás, ami különösen igaz a Mátraházát követő legvégső szakaszra, amikor a sípályán kell felfutni.Az útvonalon 4 frissítőpontot állítottunk fel, de azért ezek is csak viszonylagos könnyítést jelentettek.

A leggyorsabban a címvédő Pelsőczy Attila ért fel az 1014 méter magas Kékestetőre, 49 perc 59 másodperc alatt. A célba érkezés után a győztes elmondta, hogy a vasárnapi hegyifutó országos bajnokság miatt az ezüstérmes Varga Dániellel mindketten tartalékoltak, csak az utolsó másfél kilométeren döntötték el az első hely sorsát.
Őket majdnem két perccel követte az egri Tóth Norbert.

A hölgyek versenyében a pomázi Molnár Barbara nyert (58 perc 01 mp), őt Pap Csilla követte Mezőkövesdről, majd Papp Ildikó (Vizslás) érkezett a dobogó harmadik fokára.

Az idei verseny szenzációja, hogy a futásba szinte beleszerelmesedett Dombi Tibor, az egykori 35-szörös válogatott labdarúgó életében először indult, a mezőny első tizedében, 1:04:16-os idővel ért a ország tetejére.

Legkésőbb délután egy óra tájban mindenki felkapaszkodott az utolsó emelkedőn is, s az ország legmagasabb pontjára felérő futók a befutóéremmel a nyakukban megkönnyebbülten mondhatták: "A csúcson kell abbahagyni!" A célban a szokások szerint mindenki fotózkodhatott a csúcskőnél, ugyanott, ahol a dobogósokat is köszöntöttük.

A mezőnyben 16 olyan sportember is volt, akik idén már huszadszor ért célba, azaz 1998 óta minden évben nekivágtak. Név szerint: Balogh Ádám, Dombóvári Csaba, Domoszlai Attila, Halics Péter, Jármai János, Juhász Péter, Jusztin Ferenc, Jusztin Ferenc Richárd, Keresztes János, Kocza István, Kópiás Balázs, Ladányi Róbert, Papik Roland, Pataki Róbert, Rozs Péter, Schuch Tamás.
Köztük is akadt több mint 70 éves is (Jusztin Ferenc), ám a legidősebb csúcsfutók az októberben 82. születésnapját ünneplő Fehér Károly és Zsiga János voltak.

A SUHANJ! Alapítvány csapata évek óta aktív résztvevője a KPMG Kékes Csúcsfutásnak. A verseny rendkívüli megmérettetés a számunkra, hiszen értelmi fogyatékos, autizmussal élő, látássérült és vak sportolóknak, valamint a futókocsikban kísért akadályoztatott gyerekeknek segítenek az extrém körülmények közt. Az idei évben is rajthoz állt a SUHANJ!, a nevezett Suhancok között volt Rett szindrómás, autizmussal élő, látássérült és kerekes székes fiatal is, akiket most a névadó szponzor KPMG futói adománygyűjtő Suhangyalként segítettek, közülük ketten kísérőként.