A futás és gyaloglás kapcsolata

Többnyire külső kényszerek - mint pl. túlsúly, más sportban szerzett maradandó sérülés, életkor stb. - miatt dönt valaki a gyaloglás és futás mellett. Gyakran előfordul az is, hogy olyanok is a futással szeretnék kezdeni a sportolást, akiknek nem elég fejlettek a mozgásszerveik a passzív életmód miatt. Ők azok, akik úgy gondolják, hogy a környezetük cikinek találná, ha gyalogolnának. Ez ugyanolyan hibás gondolkozás, mint az, ha sétáló technikával kezdesz futni.

Mi történik séta közben?
A sétálásnál ugyanis erősen a sarokra lép mindenki, és az álláshoz hasonlóan ilyenkor a passzív tartórendszer, a csontváz és az ízületek dolgoznak. A kisebb erőfeszítés érdekében a szervezet alig használ fel energiát, a passzív rendszer energiafogyasztása pedig majdnem egyenlő a nullával. A sportolás elején erősödj meg, hogy ne terheld túl a gyenge, sérülékeny, esetleg már károsodott ízületeket. Erre a folyamatra rá lehet segíteni ízületképző táplálék-kiegészítőkkel.

Mire figyelj?
Az előbb említett sarokra lépésnél illetve esésnél - amikor az ütés végigszalad a boka, térd, csípő, gerinc vonalon - nem mindegy, hogy mekkora terhelés éri a szervezetet.
- Csökkentheted a terhelést, ha nem nyújtott lábbal érkezel a talajra.
- Rossz edzettségi szint vagy hibás gyakorlatvégzés esetén egy jó sportcipő is képes ideig-óráig korrigálni a hibákat.
- Séta közben alacsony a terhelés, gyaloglásnál erőteljesebb, futásnál dinamikus túlterhelés éri a szerveket. Az izmok minél hamarabb dolgozni kezdenek, annál több energiát fogyaszt majd a szervezeted, ezért fontos, hogy séta közben szaporán, de rövideket lépj, annyit, amennyit a gyenge izomzat elbír.
- Tempósabb gyaloglásnál igyekezz szaporázni a lépteidet. A rövidebb lépéseknek többszörös haszna van: az izomzatot megdolgoztatják, az ízületeket kímélik, mert a sarkad alig érintkezik a talajjal.

Kropkó Péter teljes írása a Life.hu-n



fb share