az ultrások másak

A Pain Practice orvosi folyóiratban közölt vizsgálat megállapította, hogy az ultrafutók eltérnek a "normális" embertársaiktól.

Német kutatók fájdalomküszöb illetve személyiségteszteket végeztek a TransEurope FootRace 11 résztvevőjével, kontrollcsoportnak a futókkal azonos korú, nemű és etnikai hovatartozású, de az utóbbi öt évben hasonló szintű sporttevékenységet nem űző embereket választottak.

A fájdalomküszöböt az ismert jeges-víz teszttel mérték: az alanyok jeges vízbe mártják a kezüket és jelzik amikor az már fájdalmas illetve amikor elviselhetetlen. Az ultrafutók fájdalomküszöbe szignifikáns mértékben magasabb volt a kontrollcsoporténál.

Kétféle személyiségtesztet végeztek el a kutatók. Az egyik egy általános én-hatékonyság teszt (GSE) volt amely azt méri, hogy tudunk megküzdeni egy tevékenység közben felmerülő problémákkal. Érdekes módon, a két csoport között nem volt szignifikáns eltérés, pedig azt gondonánk, egy ultramaratonista fontos ismérve, hogy nyugodt és fókuszált tud maradni, hogy megoldja a futás közben felmerülő nehézségeket.

A másik személyiségteszt (TCI, temperamentum és karakter kérdőív) azonban eltérő eredményt hozott a két csoportnál. Személyiségtípus tekintetében az ultrafutók befelé fordulóbbak, viselkedésük sokkal kevésbé jutalomfüggő és a teszt alapján kevésbé együttműködőek (úgy talán jobban hangzik, hogy függetlenek) mint a nemfutók. Továbbá az ultrásokat spirituálisan fogékonyabbnak találták.

Érdekes továbbá, hogy a kontrollcsoportból azok akik a fájdalomküszöb tesztnél a legnagyobb fájdalomról számoltak be három perc után, nagyobb pontszámot kaptak a személyiségteszten a jutalomorientáltság, együttműködés, empátia, és lelkiismeretesség tekintetében.

Forrás: Edzésonline



fb share