Vanek Ákos világkupa-győztes

Vanek Ákos személyében az első magyar győztest ünnepelhették a mai tiszaújvárosi 18. TVK ITU Triatlon Világkupán. Az örömet csak fokozta, hogy a dobogó harmadik fokát is egy magyar, Ifj. Faldum Gábor foglalhatta el.

A 16. TVK Triatlon Nagyhét utolsó, TVK Napjának utolsó döntőjében, a férfiak harmincas fináléjának 750 méteres úszását, - igazolva a papírformát, mely szerint ő a világ egyik legjobb triatlonos úszója, a szlovák Richard Varga teljesítette leggyorsabban, de Vanek Ákos ötödik, Pocsai Balázs hetedik helyére sem lehetett panaszunk. Ifj. Faldum Gábor és Tóth Tamás a harmadik csoportban indulhatott a váltózónába.

A középső, 20 km-es, 8 körből álló kerékpározás első két körében három felé szakadt a 30 tagú boly, de úgy, hogy mindössze 30 mp-en belül tekert mindenki. Az élen haladó ötösben biztosított pozíciót magának Vanek, aki 2011-ben bronzérmes tudott lenni Tiszaújvárosban. Ott hajtott vele egyebek mellett az orosz Polyansky-testvérpár, Dmitry és Igor is. Öt kör után a még mindig három részre szakadt mezőny 35 mp-en belül rótta a kilométereket. Újabb egy kör elteltével, majd a befejező kört jelző csengetésnél, amikor a távolságok még jobban csökkentek, érezhető volt, hogy a második depózásra összeérhetnek egy bollyá a finálé résztvevői. Ez így is történt, ami azt jelentette, hogy kezdődhetett elölről a verseny.

Mire az 5 km-es futás első negyedét maguk mögött hagyták a sportolók, Ifj. Faldum Gábor haladt a mezőny élén, míg Vanek ötödikként szaporázta lépteit. A 2. körben az olasz Davide Uccelari igyekezett lerázni vetélytársait, eredménytelenül. Az utolsó 1250 méterre a tavalyi tiszaújvárosi bronzérmes, spanyol Francesc Godoy indult elsőként, mögötte Faldummal és öt méterre Vanekkal. A célegyenes célhoz közeli felében már látszott, hogy a magyar válogatott mezét viselő sportoló száguld az élen. Vanek Ákos szó szerint berobbant a célba, első helyével sporttörténelmet írt, a tiszaújvárosi világkupa 18 éves történetének ő az első győztese! Ifj. Faldum Gábor minden erejét latba vetette, hogy megszerezze az ezüstérmet, de fotófinissel alulmaradt az egykori ukrán, most nemzetváltás alatt álló Rostyslav Pevtsov ellenében. Ilyen még nem volt: két magyar az olimpiai kvalifikációba is bele számító világkupa-dobogón.

Vanek Ákos: – Nagyon elfáradtam, de éreztem, hogy van keresnivalóm a célegyenes előtt. Jó ütemben sikerült ritmust váltanom, akkor, amikor láttam, hogy a többiek még tartalékolni akarnak. Az utolsó métereken mindent beleadtam, így sikerült a nagy álom, a világkupa-győzelem. Köszönöm a szurkolást! Mindenkinek köszönöm, aki bármilyen módon is hozzásegített ehhez a sikerhez. Ez egy nagy pillanata az életemnek. Örülök, hogy én lehetek az első magyar győztes, de ez a kitüntető cím Ifj. Márkus Gábornak járt volna ki! A Himnusz meghallgatása közben rá és édesapjára, dr. Márkus Gáborra gondoltam. Nekik, az Ő emléküknek ajánlom a világkupa-győzelmemet!