KÖZELEDIK AZ UTÓBBI ÉVEK LEGIZGALMASABB SPORTCSILLAGOK GÁLAESTJE

Az év sportolója választások sorában az idei lesz a 13., amelyre olimpiai évben kerül sor.

Az eddigi tizenkét alkalom során kilencszer fordult elő, hogy az adott év egyéni olimpiai bajnokai olyan sokan voltak, hogy közülük többeknek is le kellett mondaniuk a legjobb három közé kerülés büszke érzéséről. Eredményhirdetés december 20-án. Idén 55. alkalommal zajlik a Sportcsillagok gálaestje, melyen a sportújságírók szavazatainak összesítése után öt kategóriában (férfi, női, csapat, edző, szövetségi kapitány) zajlik a díjak átadása, melynek idén a paralimpiai sportemberek is részesei lesznek, ugyanebben az öt kategóriában.

A helyzet idén is feladta a leckét a szavazni jogosult sportújságíróknak. A négy férfi egyéni olimpiai bajnok közül csak háromnak jut hely a képzeletbeli dobogón. Nem akármilyen elődök nyomdokaiba lép majd az úgymond "vesztes". A szerencsére gyakran szupererős kínálat miatt olyan olimpiai bajnokok nem kerülhettek be olimpiai győzelmeik évében a legjobb háromba, mint Török Gyula, Pézsa, Kozma (egyik bajnoki aranya idején sem!), Tatai, Varga János, Fenyvesi, Gedó, Baczakó, Növényi, Varga Károly, Borkai, Sike, Szabó József, Kovács Antal, Repka, Rózsa, Vörös Zsuzsa.

Idén sem lesz ez másképpen a férfiak versenyében, hiszen a négy kiválóság közül egynek nem jut hely a dobogón. De ki marad le? A legelső londoni aranyat szerző, a magyar kardhegemóniát felélesztő Szilágyi Áron? A világcsúccsal nyertes Gyurta Dani? A sok megpróbáltatás után az első olimpiáján végre a csúcsra érő Berki? Vagy a másik Krisztián, Pars, akinek szintén London hozta el a beteljesülést. Nos, ember legyen a talpán, aki dönteni képes köztük. A helyzetet tovább nehezíti, hogy Szilágyi kivételével a többiek Európa-bajnokok is lettek idén, ráadásul Gyurta idehaza, Debrecenben. Jó eséllyel Gyurta felé hajlana a mérleg nyelve, ha frissen szerzett rövidpályás világbajnoki címe is latba eshetne, de az újságírók szavazása már az isztanbuli verseny előtt lezárult. A férfiaknál eddig csak Darnyi volt képes egymás után háromszor is nyerni. Vajon sikerül-e ez Berki Krisztiánnak is, az utóbbi két év győztesének? Avagy fordul-e a kocka és a tavalyi második Gyurta Berki elé vág-e? Gyurta volt már az Év sportolója, Szilágyi is, de csapatban, Pars viszont még sohasem volt tagja a legjobbak triójának. Sőt atléta 2003 óta nem nyerte el a kitüntető címet, igaz, a kardozóknál meg már 1977 óta tart a győzelmi szünet.

A nőknél is kiélezett a verseny, Kozák Danuta és a meglepetés győztes Risztov Éva viaskodik az első helyen. Tavaly Kozák a Csipes lány mögött második maradt, idén a két olimpiai arany elrepíti-e az év végi dobogó tetejére? Vagy lehet, hogy úszó győzelem születik? Esetleg az úszók mindkét egyéni elsőséget bezsebelik? Utoljára ilyen 2009-ben fordult elő ilyen, akkor Gyurta partnere Hosszú Katinka volt. Korábban hasonló duplázásra volt képes Darnyi és Egerszegi is, pontosan háromszor. Eddig egyszer fordult elő, hogy mindkét egyéniben és a csapatban is egy sportág kasszírozott be minden címet: 1995-ben a kajak-kenusok győzedelmeskedtek minden fronton. A csapatban 20 év szünet után lehet újra első a női kajak négyes, ha csak ebbe nem szólnak bele a Dombi-Kökény párra érkezett szavazatok. Az utóbbi tíz évben - csak a versenyzők szintjén - a harminc lehetséges elsőségből kilencet tettek zsebre a kajakosok. Az idei voksoláson biztosra vehető, hogy a sportágak örök táblázatán (összesen 28 sportág gyűjtött eddig pontokat) az élen álló kajak-kenu és az úszás tartja a távolságot a többiek előtt. A kérdés csak az, hogy az úszás képes lesz-e közelíteni az élhez? A kajakosok az athéni sikereikkel vették át a vezetést az úszóktól, s az óta előnyük folyamatosan növekszik az örök ponttáblázaton. Londoni hat érmüket mennyire tükrözi majd a szavazás eredménye?

Az edzők, szövetségi kapitányok között legalább annyira megjósolhatatlan a végeredmény, mint a versenyzőknél. Eddig három olyan sportember akad a díjazás 55 éves történetében, akik versenyzőként és edzőként is kiérdemelték a gála első helyét. Csipes Ferenc és Storcz Botond megismételhetik tavalyi elsőségüket. Csütörtök este minden kérdésre választ kaphatnak a sportbarátok a Duna Tv élő adásában.