Látványos mezei EB a Skanzenben

Csípős hidegben, havas pályán, napsütésben versenyeztek a Szabadtéri Néprajzi Múzeum területén vasárnap a 19. Spar Mezeifutó Európa bajnokság indulói. A körülményekhez képest jól futható pályán megrendezett kontinens bajnokság eseményei percnyi pontossággal követték egymást.

A Szentendrén rajthoz állt több mint ötszáz atléta hat számban döntötte el a bajnoki címek, helyezések sorsát - az értékelhető csapatok száma nyolcvan volt. A felnőttek futamait a férfiaknál az olasz Andrea Lalli, a nőknél a címvédő ír Fionnuala Britton nyerte.

A 92 férfi indulóra az erősödő szélben közel tíz kilométer (9,88 km) várt, a mezőnyben ott volt a címvédő belga Atelaw Bekele és a kilencszeres bajnok ukrán Szerhij Lebid is. Lallit végül sem ők, sem a többiek nem tudták igazán megszorítani, fölényes diadalt aratott.

A csapatversenyt a spanyolok nyerték. Az olasz futó az első atléta, aki a junior és az U23-as mellett a felnőtt kategóriában is EB-győzelmet aratott.

Legjobb magyarként Minczér Albert A 29. helyen végzett. "- Nem volt előzetes taktika - mondta közvetlenül a befutás után az eddigi legjobb mezei EB helyezését elérő veszprémi atléta. - Az elejétől megpróbálni az éllel együtt menni, ez volt. Aztán meglátjuk mi lesz belőle. Ez lett belőle." Bene Barnabás az 51. helyen végzett.

A nők 8050 méteres versenyén az ír Fionnuala Britton jó hajrával, két másodperccel győzött a portugál Dulce Felix, s hárommal a holland Adrienne Herzog előtt. Britton két aranyéremmel távozott Szentendréről, mivel a csapatversenyben is ír győzelem született.

A mezőnyben két magyar induló volt, Erdélyi Zsófia 40., Papp Krisztina 43. lett. A mezei EB négy utánpótlás futamában több magyar fiatal is indulási lehetőséget kapott. A junior csapatok tagjai közül legjobb helyen Király István az 53. és Kószás Kriszta a 65. ért helyen célba, míg az U23 korúak között Dani Áron a 64. helyet érte el. Az U23 női mezőnyben Czebei Réka képviselte a hazai színeket, a 42. helyen tudott befutni.