Eindhovenben mindkét nemnél maratoni pályarekord született

Vasárnap rendezték az Eindhoven Maratont, ahol a kenyai Jafred Chirchir Kipchumba és honfitársnője, Georgina Rono is új pályarekordot állított fel.

Kipchumba győzelme azért is nagy meglepetés, mert az Eindhoven Maraton tájékoztató füzetében azt írták róla, hogy tehetséges, de sohasem talált elég gyors pályát. A korábbi rekordot Geoffrey Mutai állította fel 2009-ben.

Amikor a futók a második kört teljesítették a holland város körül, a tempó felgyorsul, számos iramfutó kiesett, és 25 kilométernél nyolcan - köztük négy kenyai - maradtak az élen. 30-nál már csak öten voltak, 33-nál Kipchumba és Kipkosgei elhúztak a többiektől. Kipchumba 37-nél gyújtotta be a rakétákat, hogy megelőzze honfitársát, 40-nél már 5 másodperces előnye volt Kipkosgei előtt, és ezt 40 másodpercre emelte a célvonalig.

"Geoffrey Mutai-jal edzettem, aki 2008-ban és 2009-ben nyert itt. Ő mesélte, milyen szép pálya van Eindhovenben, milyen gyors és sík. Mondjuk Mutai nagyon erős volt az edzéseken, szóval én azt gondoltam, hogy olyan 2:07 körül fogok futni, egyáltalán nem voltam biztos abban, hogy tudok ennél gyorsabban is" - mondta a 28 éves futó.

Kipchumba ideje a Chicago Maraton végéig az idei 10. leggyorsabb maratoni idő volt - ott Moses Mosop győzött 2:05:38-cal, ami szintén pályarekord volt.

A hölgyeknél Georgina Rono duplázta meg a kenyai aranyat. Az utolsó 10 kilométeren egyedül futott, és 2:24:33-mal, új pályarekorddal nyert, 6 perccel megjavítva saját egyéni legjobbját. Az etióp Shitaye Bedaso lett a második 2:25:09-cel, honfitársnője, Feyse Tadese Boru 11 másodperccel maradt le mögötte (2:25:20), ők is egyéni legjobbjukat futották.

"38 kilométernél már nyugodt voltam, mert tudtam, hogy az első háromban fogok végezni, de csak az utolsó két kilométeren voltam biztos a győzelmemben" - mondta Rono a verseny után.