20. Nike Budapest Nemzetközi Félmaraton - Budapest

REKORDESŐ A NIKE FÉLMARATONON
Juhász és Erdélyi első bajnoki aranya

Szeptember első hétvégéjén újabb, ünnepi állomásához érkezett a Futás Éve. A nyári szünet után a jubileumi 20. Nike Budapest Nemzetközi Félmaraton mintegy 7500(!) indulójával rajtolt el az őszi futószezon vasárnap délelőtt a Városligetben. A verseny két évtizedes történetének minden korábbi nevezési rekordja megdőlt és előfordulhat, hogy a ma született csúcsok még évekig állni is fognak. A félmaratoni bajnoki címet pályafutásuk során először a székesfehérvári Juhász András (65:57) és az újpesti Erdélyi Eszter (76:10) szerezte meg.

Már egy héttel a rajt előtt sejteni lehetett, hogy valami készül. Hétfőn betelt a megemelt - 5900 fős - nevezési limit a Nike Félmaraton egyéni versenyszámában. Öt kontinens negyvenhat nemzetének képviseletében 1350 külföldi futó érkezett a magyar fővárosba, amely két és félszerese a tavalyi nemzetközi részvételnek. A versenyt rendező BSI további nevezési csúcsot könyvelhet el a Nike Félmaraton párban (453 páros), a Nike ligetkör (közel 1000 fő) és a szombaton megrendezett Metro Nemzetközi Reggeli Futás (csaknem 1000 fő) történetében is.

Vasárnap délelőtt 10 órakor dr. Bakonyi Tibor főpolgármester-helyettes kezében dördült el a rajtpisztoly a jubileumi 20. Nike Budapest Nemzetközi Félmaratonon. Az Olof Palme sétányon felsorakozó mezőnynek tíz(!) perc kellett ahhoz, hogy a futófolyam utolsó indulója is átlépjen a rajtkapu alatt, amikor a magyar bajnoki címért is küzdő profik már elhagyták a három kilométeres táblát, azaz a József Attila úton haladtak a Lánchíd felé. Az élen mintegy tízfős boly diktálta a tempót, a tavalyi bajnok Tóth Tamással és a bajnoki trónkövetelőkkel (Berecz Lajos, Berkovics Imre, Kedves Roland, Juhász András, Szabó József, Ott Balázs) tartott a két kenyai (Jackton Ondhiambo, Moses Chepkwony) futó is. Az élboly váltott vezetéssel szinte az utolsó kilométerekig együtt volt. A huszadik kilométerhez némi előnnyel a két kenyai atléta és Juhász András érkezett. A Kós Károly sétányon található célegyenesbe már csak ketten, a magyar fiú és a kenyai Ondhiambo fordultak be elsőként. A fej-fej melletti küzdelmet hozó utolsó száz métert végül a Hunyadi DSE futója bírta jobban, ezzel megszerezte élete első bajnoki aranyérmét a félmaratoni távon. "Három hetet edzőtáboroztam magaslaton a szomszédos Romániában. Amikor augusztus közepén hazaértem, címvédőként indultam a tiszaújvárosi egyharmad maratonin, de csak a többiek hátát néztem.

A hatodik helyem kétségbeejtő csalódás volt, ezért kicsit tartottam a mai 21 kilométertől. A kellemes futóidő és a verseny alakulása is nekem kedvezett, mert a szelesebb rakparton kisebb volt az iram. A táv második felében már tudtam, hogy csak az utolsó kilométereken fog eldőlni a verseny, ezért menet közben tudatosan készültem erre. Éreztem, ha ott tudok maradni a végéig, akkor van keresi valóm. Bejött a taktikám, így érthetően örülök a győzelemnek." - hangzott az újdonsült bajnok értékelése, akit a célban felesége, a többszörös magyar bajnok és egykori junior világbajnok távfutó Staicu Simona várt szeptember végén születendő gyermekükkel a pocakjában és örömkönnyekkel a szemében.

Az abszolút versenyben a dobogó második és harmadik fokán a két kenyai osztozott. A magyar bajnoki ezüstérem a mezőtúri Berecz Lajos (66:10), a bronzérem pedig klubtársa, Kedves Roland (66:13) nyakába került. A címvédő Tóth Tamásnak (66:20) nem sikerült dobogóra állnia, az abszolút verseny hatodik helyén ért célba. A nők versenyét az újpesti Erdélyi Eszter (76:10) nyerte, aki a versenyt megelőzően csak tikon merte kimondani, hogy akár győzhet is. "Az első öt kilométeren együtt futott a női mezőny, amikor Teveli Petra ellépett tőlünk. Tizenhárom kilométer környékén sikerült utolérnem, amikor szemmel láthatóan elfáradt. A következő kilométereket még együtt tettük meg, de tizenhéttől már ismét egyedül voltam, de ekkor már az élen. Fedett pályán szereztem már felnőtt bajnoki aranyat, de szabadtéren ez az első." - mondta a huszonhárom éves futónő. A második helyen 49 másodperces hátránnyal a szintén UTE-s Teveli Petra (76:59) érkezett, majd két percet verve a bronzérmes veszprémi Kovács Idára (78:44). Bár a bajnoki érmekért folytatott küzdelem ezzel véget ért, a mezőny java még csak tartott a cél felé. Több ezren voltak a pályán mintegy tíz kilométer hosszú futófolyamot alkotva a főváros utcáin. Másfél órával a rajt után a célegyenes szinte lüktetett az örömittas futóktól további 70-80 percen keresztül. Voltak, akik kézen fogva, csókolózva, gyermekükkel a karjukban vagy éppen kézen állva lépték át a célvonalat és kürtölték világgá: Megcsináltam! Megcsináltuk! A jubileum alkalmából az esemény névadó főszponzora, a Nike Magyarország Kft. ajándékaként az egyéni verseny első 1000 hazai befutója Nike Dri-FIT technikai futópólót vehetett át a versenyt követően. A Volvo felajánlásában a célba érkezők közül ketten pedig részt vehetnek a 2006. évi göteborgi félmaratonin. A Futás Éve a 10. K&H éjszakai futással folytatódik a Világjátékok Alapítvány és a BSI közös rendezésében szeptember 10-én, a budapesti Roosevelt téren.

20. Nike Budapest Nemzetközi Félmaraton (21 097.5 m)

Csapat:
Bajnok: Hunyadi DSE (Juhász András, Szabó József, Horváth Béla , a bajnok csapat edzői: Zemen János, Őze Tibor) 3:22:03

Csapat:
Bajnok: UTE (Erdélyi Eszter, Teveli Petra, Mátyás Enikő, a bajnokcsapat edzője: Csoma Ferenc) 3:56:32