A rekordok versenye: 32. SPAR Budapest Maraton Fesztivál - V4 Futóhétvége

A rekordok eseménye volt a 2017-es SPAR Budapest Maraton Fesztivál - V4 Futóhétvége. Először is a két nap alatt 31920 nevezőt számláltunk minden idők legnagyobb hazai futóversenyén. A résztvevők 11 féle versenyszámban állhattak rajthoz. Szombaton 5,5 órán át dübörgött a futólépésektől a Városliget, vasárnap ugyanennyi időt töltöttek futóink Budapest legszebb részein.

Soha ennyi külföldi futó nem nevezett még a Budapest Maratonra, 81 ország 5400 futójának tudtuk megmutatni, milyen erős a hazai futókultúra, és milyen népes a magyar futóközösség. A belvároson átvezető maratoni útvonalra egészen távoli országok futói is kíváncsiak voltak. Brazíliából, Costa Ricából, Chiléből, Új Zélandról és a Fülöp-szigetekről is érkeztek résztvevők. A külföldi maratonisták és kísérőik, családtagjaik közül sokan elindultak a rövidebb távok valamelyikén is úgynevezett FunRunként gondolva a szombati versenyszámkra. A legtöbben, körülbelül 800-an Nagy-Britanniából érkeztek, de népes futótáborral képviseltette magát Franciaország, Olaszország, Németország, Szlovákia, Lengyelország is, sőt Brazíliából is 90-en rajthoz álltak. Az esemény apropóján Budapestre utazó futóturisták száma (kísérőkkel együtt) becsléseink szerint eléri a 12.000 főt - ez nagyjából 40.000 vendégéjszaka eltöltésével és 2 milliárd forint elköltésével gazdagítja Budapestet, Közép-Európa elsők között jegyzett futófővárosát.

És ha már a rekordokat vesszük számba, bár még szombaton, de a hazai iskolák is rekordot döntöttek. Az iskoláknak kiírt mozgósítási verseny olyannyira jól sikerült, hogy minden eddiginél több iskolai nevező állt rajhoz idén a 2,5 km-s Real Nature Maratonka versenyszámában.

A rekordok mellett újdonsággal is vártuk a futókat az ide futófesztiválon. A SPAR Budapest Maraton - Maraton Párban versenyszámot idén indítottuk először, de talán nem utoljára, hiszen meglepően szerettétek ezt a versenyszámot. 459 páros gondolta úgy, hogy ha nem is kéz a kézben, de együttes erővel, majd' fele-fele arányban megosztva teljesíti a maratoni távot.

A páros maraton együtt rajtolt a nap fő attrakciója, a 32. SPAR Budapest Maraton mezőnyével, és velük futottak a Flora Maratonstaféta csapatai is, akik négyfős váltóban teljesítették a 42,2 km-t. A napsütéses Hősök tere kapujában 15 percig rajtolt a 8500 fős mezőny.

Az útvonal most sem okozott csalódást, olyannyira Budapest legszebb részein haladt keresztül, hogy 42,2 km erejéig a helyiek is olyan elszánt turistának érezhették magukat, akik fejükbe veszik, hogy egy nap alatt felderítik Budapest szemmel befogadható látványosságait. Az útvonal idei újdonsága az volt, hogy a mezőny végigszaladt a megújult Margitszigeten, Budapest zöld tüdején. A 42,2 km szinte mindegyikén akadt egy zenei pont, amely a futók lendületének megőrzésében és a szurkolók szórakoztatásában segítettek. A zenei együttesek kitartóan muzsikáltak, a mezőny 5 és fél óra alatt célba érő végének is kitartóan "húzták a talp alávalót".

A sportizgalmak persze inkább az elit maratonistái között történtek. A 32. SPAR Budapest Maraton győztes futója a tavalyi eredményt megismételve idén is Józsa Gábor (2:20:21) lett, sőt a második és a harmadik helyen is megismétlődött a tavalyi eredmény. Csere Gáspár 2:21:02-vel, Jenkei Péter 2:22:18-as időeredménnyel ért be az Ötvenhatosok terén felállított célba.

A nők versenyében a pécsi Szabó Tünde (2:42:47) ért oda a dobogó legfelső fokára, ő ellenfélre nem találva a férfi versenyzők lendületére támaszkodva húzott el a női mezőnytől. A második helyezett Staicu Simona 2:51:41-es idővel, a harmadik Gulyás Vera 2:56:06-tal követte a célban. A második helyezett Staicu Simona élete 40. maratonját futotta ma, és bejelentése szerint ez volt az utolsó maratoni versenye.

A nap egyik legizgalmasabb pillanata az Actimel 10 km befutója volt, ahol bebizonyosodott, hogy a futás tulajdonképpen veszélyes is lehet. A futamelsőségért és a célszalag átszakítás lehetőségéért szinte test-test elleni küzdelmet folytatott a két legjobb futó, végül a célfotó alapján az ausztrál Michael Marantellié (31:11) a futamgyőzelem, Kovács Tamásé (31:11) pedig a második hely. A harmadik 20 másodperces lemaradásával a csatából szerencsésen kimaradó indonéz Prayogo Agus (31:32) lett. A 4400 főt számláló 10 km-s futam női versenyzői között Horváth Karolina volt a leggyorsabb 38:25-ös idővel, mögötte Hornyák Anna (39:01) és Sass Diána (39:06) végzett.

A Theodora 30 km távjára azokat a futókat vártuk, akik a maratoni távval még nem mernek megküzdeni, de szeretik a kihívásokat, illetve azokat, akik valami különlegesre vágytak. A mezőny a maratoni útvonal 12195. kilométerénél kapcsolódott be, ahol kitűnő hangulat várta a csúsztatott rajtolókat. A nevezők egyenként indítva csatlakoztak a maratoni mezőnyhöz, és velük együtt futva, 12 ezer főre duzzasztva a futók létszámát tették meg a maguk 30 kilométerét. A győztes férfi Varga Dániel 1:52:01 alatt ért célba, a nők legjobbika Szabó Nóra lett 02:01:40-es eredménnyel.

A Flora Maratonstafétán családok, futó- és baráti társaságok, valamint cégek, színházak csapatai, valamint egyéb társulások álltak rajthoz, hogy egy mindenkiért, mindenki egyért alapon teljesítsék a 42,2 km-s távot 9,4 km - 11,9 km - 10,7 km - 10,2 km felosztásban. A váltópontokon őrült izgalommal várták egymást a már indulni vágyó következő csapattagok. A bsi.raceinfo.hu webhelyen elérhető, futókövető alkalmazásunkat használva mindenki pontosan odakészíthette magát a váltózónába, hogy le ne maradjon a stafétaátadásról. A nők között a Duna Aszfalt Tiszakécske 2 nevű formáció győzedelmeskedett 3:00:58-as idővel, a férfiak versenyében pedig az adidas Runners Budapest Spees Squad volt a leggyorsabb.

A maratont párban futó duók között három kategóriában hirdettünk versenyt, a férfiak Polythlon 1987 duó, a nők versengésében a DVSE Lányok, a vegyes práosok között pedig a Tavaly Nyertünk Volna fantázianévvel nevezett csapat ért célba leggyorsabban.

17 órára már üres volt a célegyenes, minden futó célba ért, a Városliget azonban még sokáig tele volt pihenő, leginkább vízszintes pozícióban elhelyezkedett futókkal és kísérőikkel. A napsütötte Ötvenhatosok terén kiállítóink az egészséges életmódhoz kapcsolódó programokkal, játékokkal, szűrésekkel várták a látogatókat.

Az útvonalon az utolsó pillanatig lelkes és hangos szurkolók biztatták a futókat. A rettegett Nyugati felüljáró előtt az Élménykülönítmény szurkolótáborától speciális lelkitámaszt kaptak a kaptatóra induló maratonisták.

Az esemény számos jótékonysági megmozdulás terepe is volt. A SPAR és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat közös standján bemutatták az Idehozzuk a játszóteret programot amely hátrányos helyzetű gyerekeket igyekszik a játék öröméhez juttatni. A fesztiválra kitelepített Regnum húsüzem teljes bevételét e célra ajánlották fel. Idén is lehetett futni az Élménykülönítménnyel, végigkísérték támogatottjaikat a SUHANJ Alapítvány kísérői is. Jelen volt az UNICEF, az életvéget megszépíteni igyekvő Hospice Alapítvány és a beteg gyermekek életét segítő Csodabogarak is.

Megnézed az esemény rövidfilmjét?

A vasárnapi képgalériáért kattints ide!

A szombatit pedig itt tudod megnézni!

Nézd meg az esemény mai rövid beszámolóját itt, vagy idézd fel Facebook oldalunk segítségével, mi is történt Budapesten a hétvégén 32 000 futóval!

A szombati nap történéseiről idekattintva olvashatsz bővebben!