Comrades Marathon: Muzhingi harmadszor is megnyerte!

Az idei Comrades Marathonra 19 617 futó nevezett be, 4882-en most indultak itt először. A zimbabwei Stephen Muzhingi sorozatban harmadszor nyerte meg a 89 kilométeres ultrafutó versenyt.

Dél-afrikai Köztársaságban rendezett Comrades a világ legrégebbi ultramaratoni versenye a Kwazulu-Natal tartomány fővárosa, Pietermaritzburg és a tengerparton elterülő Durban városa között. Páros évben rendezik az "emelkedős" futást, vagyis amikor a verseny Durbanból indul és páratlan évben rendezik a "lejtős" versenyt, a mezőny tehát idén is Pietermaritzburgból rajtolt.

Muzhingi nem csak nyerni szeretett volna, de 5 óra 24 perc körüli időt tervezett, vagyis jobbat, mint Leonid Shvetsov 5:24.49-es pályacsúcsa. Muzhingi már féltávnál el akart szakadni a másodikként célba érő dél-afrikai Fanie Matshipatól (5:34.29), de fájdalmai voltak, végül 14 kilométerrel a cél előtt lépett el tőle, és 5:32:46-os idővel győzött. A szintén dél-afrikai Claude Moshiywa, aki tavaly a hetedik helyre esett vissza, miután túl erős rajtot vett, idén okosabban futott, és harmadik lett 5:42.05-tel.

A női versenyben az orosz Nurgalieva ikrek idén is taroltak. Elena Nurgalieva 6:24:11-es idővel nyert, mindössze 14 másodperccel előzve meg testvérét, Olesyát (6:24:35). Elena már hatodszor nyert, és ő tartja a "felfelé" irányú verseny pályacsúcsát is 2006 óta. Testvére két győzelemmel büszkélkedhet. Bár Elena 27 kilométernél felbukott, hamar összeszedte magát és utolérte a testvérét, majd fokozatosan növelték a távolságot a dél-afrikai Farwa Mentoortól.
Mentoor a verseny utolsó harmadában már nagyon szenvedett, így az amerikai Kami Semick (6:26:25) és a brit Ellie Greenwood (6:32.46) is megelőzték, végül ötödikként ért célba (6:35.49), ám a dél-afrikai nők között így is ő lett az első.
A Nurgalieva ikrek mégsem voltak elégedettek, mert Elena 1999 óta a legrosszabb idővel nyert, és az elmúlt 9 évben ez volt a legrosszabb eredménye.
"Nem éreztem jól magam m" - mondta Elena. "Gyomorproblémáim voltak, de természetesen boldog vagyok, hogy nyertem."
Olyesha úgy vélte, az 5 héttel korábbi, 56 kilométeres Old Mutual Two Oceans Marathon után még nem regenerálódtak eléggé, főleg, mivel a versenyen megbetegedtek, és így csak 3 hetük volt készülni a Comrades Marathonra.