Farkas Dárius és Kácser Zita nyerte a 10 km-es ob-t

Immár harmadik alkalommal is Szombathely adott otthont a Szent Márton Futásnak és Magyarország 2016. évi 10 kilométeres Országúti Futóbajnokságának, mellyel idén Híres László mesteredző emléke előtt is tisztelgett a szakág.

A Nyugat-magyarországi Egyetem Savaria Egyetemi Központ Campusa és környezete volt a verseny helyszíne. 2,5 kilométeres körön mérték össze felkészültségüket a 10 km és a 4,5 km-es ifi váltók mezőnyei. A Szombathelyi Egyetemi SE rendezőként és versenyző egyesületként is működött ezen a napon.

Az OB program különlegessége volt a névadás, Híres László mesteredző emlékének adóztak a résztvevők. Jelen voltak egykori tanítványok, többek között Zemen János Budapestről valamint Domján Miklós Szombathelyről. A hölgyeknél Kácser Zita v égig vezetve védte meg tavalyi (abszolút) bajnoki címét. Mögötte Vanek Margit és Szederkényi Takács Andrea állhatott dobogóra. Az U23 bajnoka Kószás Kriszta lett Horváth Timea és Récsei Rita előtt. Junior korosztályban Patai Anna megelőzve Südi Annát és Kozák Rebekát nyert bajnoki címet. Az Ifi leány váltót a Győr nyerte a Tornádó SE és a Bp. Honvéd előtt.

A férfiaknál jóval szorosabb küzdelemben dőltek el az abszolút, illetve a korosztályos érmek. A rajt után, az első körben még egy nagyobb létszámú, majd egy háromfősre csökkent élboly haladt együtt. Koszár Zsolt, Juhász Balázs és Farkas Dárius időnkénti iramváltásokkal "cincálta" egymást. Az utolsó körben Farkas Dáriusnak maradt még egy sebességi fokozata és maga mögé tudta utasítani két vetélytársát. Juhász Balázs nyert U23-ban, Szögi István és a hazai Kovács Attila előtt. Kettős VEDAC siker született juniorban. Bartalan Renátó és Barabás Gábor mögött állhatott a dobogóra Józsa Bence. Az ifi váltóban Győr, Tornádó, Honvéd sorrend alakult ki.

Az egyesületek közötti pontversenyben, mint annyiszor korábban a mezei OB-kon is, a VEDAC végzett az élen. A Futófesztivál része az idei Szent Márton programsorozatnak, így Szombathely Önkormányzata komoly támogatásban részesítette az eseményt. Az OB programja mellett nagyszámú amatőr futó részére is zajlottak futamok: félmaratoni, 10 km, és 2,5 km. Mind ezek az OB-tól teljes mértékben különválasztva.

Egyik leglátványosabb programelem az 1700 m-es Szent Márton gyermekváltó volt, amit a rajt-cél területen vívott három tízfős csapat, melyeket a helyi atlétikai utánpótláscsoportokból "mixelték" össze edzőik, törekedve az esélyek lehetőség szerinti kiegyenlítésére. Összesen 4 rajttal teljesült a táv és amelyik csapat lemaradt, ott az edző beszállhatott. Az ajándék is különleges volt, kerámiából készült Szent Márton köpenyt idéző érmeket kaptak a gyerekek, amit kettétörve "félköpenyként" vihettek haza.