Két és fél ezer nevezővel debütált a téli futófesztivál

Először rendeztünk januárban futóversenyt, s nagyon úgy tűnt, a résztvevők nem csalódtak. A Zúzmara Félmaraton és Futófesztivál a Hungexpo területén és a Kincsem Park lóversenypályáján, remek időben zajlott.

Bár nem olyan rég még komoly havazást jósoltak az első ízben megrendezett Zúzmara Félmaraton és Futófesztivál napjára, ez elmaradt, ám reggelre így is "kifehéredett" valamelyest a pálya. "A kinti hőmérséklet mínusz három fok" - hangzott el a Hungexpo G csarnokában, a versenyközpont, valamint a rajt és a cél helyszínén, mintha egy reptéren landoltak volna a helyszínre érkezők.

Bent ennél hússzal több volt az első két versenyszám, a Zúzmara Hatodmaraton és a Zúzmaratonka rajtjánál. Ők 10.30-kor vágtak neki a 7, illetve 3,4 kilométernek, s a csarnokból kifutva hamarosan a Kincsem Park lóversenypályájára érhettek. A félmaratonra vállalkozók két órával később élhették át ugyanezt az élményt - no meg azt, hogy figyelni kellett arra is, nehogy megcsússzanak. (A rajtvideó itt elérhető.) Az ő mezőnyükhöz fokozatosan kapcsolódtak a harmadmaratonon (14 km) rajtolók akkor, amikor az első körről visszaértek a csarnokba a félmaratonisták.

A futóknak nemcsak a pálya különlegessége tette egyedivé ezt a vasárnapot, hanem például a napsütés és a három zenei pont is. A fő versenyszámban leggyorsabban Balázs Levente ért célba, s ezzel ő lett a Zúzmara Félmaraton első győztese. A pályacsúcs innentől 1 óra 13 perc 2 másodperc. Őt Varga István és Török Bence követte, a hölgyek között a maratonon a riói olimpiára készülő Staicu Simona győzött 1:25:56-tal.

"A pályavezetés igazán érdekes volt, lóversenypályán még sosem futottam" - mondta a célbaérkezést követően Balázs Levente. - "Tudtam, hogy Varga Pista barátom is indul ezen a versenyen, gondoltam, megkergetem a hidegben, és ezúttal én jöttem ki ebből a párharcból győztesen. Az első körben óvatosan mentünk, hogy kitapasztaljuk hogyan érdemes venni a kanyarokat, és ami a legfontosabb, tudjuk, hol csúszik a pálya. A második kör közepén sikerült leszakítanom ellenfelemet."

A 2454 nevező között több olyan futót is köszönthettünk, aki eredményes élsportolói múlttal rendelkezik. A legrövidebb távon a harmadik helyen ért célba Szekeres Ferenc, kétszeres olimpikon (1972 München és 1980 Moszkva) maratoni futónk, a harmadmaratonon Császári Attila, az ugyanebben az időben válogatott öttusázó állt rajthoz. A félmaratonon pedig 1996-os olimpiai bajnok ökölvívónkat, a BSI eseményeinek rendszeres vendégét, Kovács Kokó Istvánt köszönhettük, akivel egy mezőnyben indult a pólóedző Petrovics Mátyás, aki a női vízilabda-válogatott szövetségi kapitánya is volt.

Az első Zúzmara Félmaraton és Futófesztivál napján már azt is örömmel jelenthetjük, hogy a téli futóverseny nem egyszeri rendezés volt. Már most meg lehet jelölni a naptárban 2017. január 14-ét.