VB hírek

Az első aranyérmet a világbajnokságon az oroszok vitték el, Valerij Borcsin révén: a kizárások miatt mindig kiszámíthatatlan férfi 20 kilométeres gyaloglásban az olimpiai bajnok diadalmaskodott a kínai Hao Vang, illetve a mexikói Éder Sánchez előtt. Az orosz klasszis 10 kilométer után állt az élre, majd fokozatosan elhúzott a mezőnytől.

Kiesett Tóth Lívia (3000 m akadály): a veszprémi futó a harmadik futamban kapott helyet, s 9:45.14 perccel nyolcadikként ért célba, végig a mezőny második felében haladva. A 41 induló között összesítésben a 29. helyen zárt.

A női 10 000 méteres síkfutást a kenyai Linet Chepkwemoi Masai nyerte meg, miután nagy hajrában megelőzte az esélyesebb etióp futókat. A szám címvédője és olimpiai bajnoka, Tirunesh Dibaba pénteken megsérült az edzésen, és nem indult, de az etiópok klasszisuk távollétében is jogosan reménykedtek az aranyérem megszerzésében. Az 5000 méteres síkfutás címvédője, Meseret Defar mellett még ott volt a mezőnyben az idei világranglista-vezető Meselech Melkamu (29:53.80 p), így valószínűsíthető volt, hogy a 25 kör végén kettejük között dől el az elsőség, és ebben számíthattak a 22 éves Wude Ayalew támogatására. Hatezer méterig együtt haladt a mezőny, majd az etiópok a kenyaiakkal – az olimpiai negyedik Linet Chepkwemoi Masai és a jelentős eredménnyel még nem rendelkező Grace Kwamboka Momanyi – kezdtek ellépni a többiektől. Az ötösfogat nemsokára fél kört vert a többiekre, majd az utolsó körben megindult a harc a dobogós helyekért. Defar az élre állt, Melkamu követte, és úgy tűnt, ez marad a sorrend. Masai azonban nem adta fel, az utolsó száz méteren újított, miközben Defar elmerevedett. A kenyai nemcsak őt, hanem Melkamut is lehajrázta, és 30:51.24 perces eredménnyel nyert. Melkamu 30:51.34-gyel lett második, Defarnak meg kellett elégednie az ötödik hellyel (30:51.95).

Férfi 20 km gyaloglás: 1. Valerij Borcsin (orosz) 1:18:41, 2. Vang Hao (kínai) 1:19:06, 3. Eder Sanchez (mexikói) 1:19:22 (képen a dobogó)

Női 10 000 méter: 1. Linet Chepkewoi Masai (kenyai) 30:51:24, 2. Meselech Melkamu (etiópiai) 30:51:34, 3. Wude Ayalew (etiópiai) 30:51:95