4600-an futottak a hideg elől a Zúzmara Futófesztiválon

A téli hideg elől futottak a Zúzmara Félmaraton és Futófesztivál résztvevői, akik a zord időjárás ellenére is benépesítették a Hungexpo és a Kincsem Park területét idei első eseményünkön. Újabb létszámrekord született.

Nem kegyelmezett az időjárás a 3. Zúzmara Félmaraton és Futófesztivál futóinak. Bár az eseményt megelőző héten még azzal kecsegetették a résztvevőket "az égiek", hogy közeledik a tavasz, a futófesztivál napjára egyértelműen téliesbe fordult az időjárás. Vasárnap reggelre megérkezett a hó, mely a reggeli szünet után a félmaratoni versenyszám alatt újra esni kezdett, ráadásként a levegő hőmérséklete is mínuszba csúszott, úgyhogy hősként kellett helytállnia annak, aki célba akart érni az év első BSI-eseményén.

Képgalériánkért kattints ide!

Az esemény nyitó versenyszáma a 2018-as Zúzmara Félmaraton volt, melyre 2178 futó nevezett, és a többség futókedvét az időjárás viszontagságai sem vették el. A többezres mezőny szakaszosan, nagyjából 5-10 percen át rajtolt. A félmaratonisták a Hungexpo G pavilonjából indultak útnak, hogy a klasszikus 21,1 km-s táv teljesítése után ugyanott érjenek célba is. Az útvonal különlegessége, hogy a Hungexpo mellett a félmaratonisták a Kincsem Park területén is keresztül futottak, ahol ki-ki vérmérsékletétől függően szabadon vágtázhatott, ügethetett, fújtathatott vagy prüszkölhetett. A mezőnyben több ismerős arcot is felfedezhettek a szurkolók. Rajthoz állt Zámbori Soma, szinkronszínész (ő pl. Amerika kapitány magyar hangja) Vadon János rádiós médiaszemélyiség, valamint Magyar Bálint és Kedvek Richárd színészek is. Zámbori Soma a célba érkezés után Staicu Simona női klasszissal cserélte ki a versenyen szerzett tapasztalatait.

A félmaratoni mezőny leggyorsabbja Jenkei Péter lett, aki 1:12:08-as idővel robogott be a célba, a férfiak versenyében Csontos Imre 1:15:32-es idővel, Balázs Levente pedig 1:16:16-tal követte őt. A nők versenyében Bakonyi Fruzsina utasította maga mögé a mezőnyt, 1:22:40-es idővel szerezte meg az elsőséget. A második helyezett Staicu Simona 1:24:50-es idővel, a népszerű versenyzőnő láthatóan igen aktívan tölti a visszavonulás napjait, heteit. Bíróné Molnár Valéria 1:25:37-es ideje a harmadik helyre lett elég.

Mire az ebédidő végére értek a szurkolók, az utolsó félmaratonista is célba ért, hogy aztán elkezdődhessen a délutáni program. 13.45-kor 5 és 10 km-n lehetett rajthoz állni. A Zúzmara Futófesztivál két rövidebb távja olyan népszerű volt, hogy az esemény előtt már jó pár nappal elérte a nevezők száma a BSI által meghatározott létszámplafont. A két távra együttesen 2424-en neveztek. Az 5 és 10 km-s versenyászmok résztvevői szintén a Hungexpo területéről, közös rajt keretében indultak neki a választott távnak. A 2,5 ezres mezőny szakaszokra bontva rajtolt el.

Az 5 km-s táv legjobbjaira nem kellett sokat várni, Krisztián Klis, a férfiak versenyének leggyorsabbika 17:26-os idővel szakította át a célszalagot, míg Sass Diána, a nők legjobbika 19:45-ös idővel tette ugyanezt.
Az 5 és a 10 km-s közös mezőny nagyon változatos volt, kicsik és nagyok futottak együtt a téli hideg elől. A mezőnyben a zeneszerető futóközösséget Vissi Barnabás zongoraművész képviselte, az élelmesebb szurkolók kiszúrhatták Tatár Csilla, műsorvezetőt és Zacher Gábor toxikológust is, aki rendszeres résztvevője a BSI-eseményeinek. Zacher Gábor ezúttal 5 km-n állt rajthoz. Ott volt a futók között Révész Máriusz kerékpározásért és aktív kikapcsolódásért felelős kormánybiztos, az esemény védnöke is, aki célba érkezése után az eredményhirdetésben is aktív szerepet vállalt.
Olyanok is akadtak, akiknek nem volt elég a délelőtti félmaraton, így a rövid távok egyikén folytatták a versenyzést.

A 10 km-s távon a férfiak versenyében nemzetközi élboly alakult ki, az első helyen ugyanis az ukrán Yakiv Savchenko ért célba 34:48-as idővel, a második helyen Roman Thürauer osztrák állampolgárságú futó követte őt (36:15), igaz az FTC egyesületének színeiben. A 10 km-s táv dobogójának harmadik fokára Lajos Márton állhatott fel 37:56-os időeredményének köszönhetően. A Zúzmara Futófesztivál 10 km-s versenyszámában a nők megmérettetésében Bede Annamária remekelt 42:39-es idővel, Kardos-Bársony Szilvia 43:35-tel a második helyen, Komoróczy Laura pedig 44:49-es idővel futott be a Hungexpo G pavilonjában kialakított célba.