Jubileum a Hortobágyon - mi történt az elmúlt 10 évben? - 2. rész

A 40 éves Hortobágyi Nemzeti park tizedszer ad otthont az E.ON Délibáb Sportfesztivál néven megrendezésre kerülő eseménynek. Fesztivál, ugyanis számtalan lehetőség adódik a sportolásra - ám volt, amikor még csak futottunk. Legutóbb az elsőt mutattuk be, ma 2005. július 2-ára röppenünk vissza - a Másodikra.

Az előző évinél némileg nedvesebb, mitöbb: sarasabb Délibáb futás sikeredett 2005-július elején, de ez nem tántorította el a futókat attól, hogy az elsőhöz képest jóval nagyobb számban megjelenjenek az eseményen, ehhez talán adott egy kis pluszt, hogy ebben az évben már két távon is lehetett futni: 6, illetve kb. 15,9 kilométeren. Emellett természetesen növelte a vonzerőt maga a táj, a helyszín, a rajt a maga különleges Kilenclyukú Hídjával, s természetesen a futás mellett szervezett különféle játékok.

A verseny védnöke, Hortobágy polgármester asszonya Titi Éva adta meg a rajtjelet és a futók ezután elindultak a Kilenclyukú hídon át a magyar pusztába, hogy teljesítsék a maguk körét. A nem túl könnyen futható terep aztán alaposan megszórta a mezőnyt, hiszen a hat kilométeres táv férfi élmezőnyét leszámítva igen ritkásan értek be a futók az elején - természetesen ahogy haladtunk előre az időben, egyre sűrűsödtek a befutó csoportok. A tavalyihoz képest kicsit módosított útvonalról végül mindenki rendben beért, a hangulat pedig a szottyos idő ellenére is fenomenális volt - no persze ehhez kellett a szervezők határtalan jókedve is. Csak példaképpen kukkantsuk meg az egzotikus mintákban elhelyezett frissítőasztalt, melynek szellemisége, látványvilága a pusztától ugyan távol állt, de a frissítőszemélyzet mókára hajlamos lelkéhez annál közelebb! Valóban alig volt olyan futó, aki ne mosolygott volna ennek láttán.

A mosoly aztán tovább folytatódott a különféle játékok, csapatversenyek során, melyek a legkülönbözőbb próbatétel elé állították a versenyzőket. Olyanok elé, amik egy pusztán élő ember számára akár mindennaposak is lehettek, de, ugye, tudjuk, hogy nem mindenki él a pusztán, sőt, sok ember közelről még szalmabálát sem látott, nem hogy a hátára vette volna. És sok ember csak messziről látott lovat, vagy lovaskocsit, s egészen eddig a napig el sem tudta képzelni, hogy pár percig neki kell helyettesítenie a lovakat is, legalábbis addig, míg egy nem is olyan kicsiny kocsit odébb rángat csapattársaival. Mindeközben persze folyt a hatalmas adag gulyások bekanalazása, ahogy azt már az előző évben is tehették a futók... nem kellett tehát a futás után egyből hazanyargalni.

Igazi, hangulatos, hortobágyi - ilyen volt a BSI második Délibáb futása, amivel a tavaszi futószezont búcsúztattuk. A teljesség - és a győztesek iránti tisztelet - kedvéért a cikk végén álljon itt a 2005-ös élmezőny eredménylistája. És aztán legközelebb megnézzük, hogyan is volt ez a Délibáb futás 2006-ban.