GYŐZÖTT, DE NEM FUTOTT VILÁGCSÚCSOT MERGA

Az idei Boston Marathon győztese, az etióp Deriba Merga hétvégén a kanadai MDS Nordion 10K versenyen szerette volna megdönteni a táv 27:01-es világcsúcsát. A csúcsdöntés ugyan nem sikerült, de Merga jó idővel nyert.

Mergának két iramfutó próbált segíteni a csúcskísérletben, de nem végezték túl jól a dolgukat. Merga már két kilométer (5:17) után jelezte nekik, hogy gyorsabb tempót kér, de ők nem tudtak gyorsítani.

Mergának tehát 8 kilométeren keresztül egyedül kellett küzdenie az órával. Féltávnál 13:31, 8 kilométernél 21:48 volt Merga ideje. Végül 27:23.9-es új pályacsúccsal ért célba, majd egy perccel megelőzve a második helyezett Boaz Cheboiywot, és befogva a legjobb női versenyzőt (a női mezőny négy perc 12 másodperccel a férfiak előtt rajtolt). A verseny előtt Merga két legnagyobb ellenfelének tartott Patrick Makau és Julius Kiptoo csak a 7-8. helyen ért célba.

Merga a verseny után nyilatkozva elmondta, örül a győzelmének, de nem elégedett az időeredménnyel, és azt gondolja, hogy sikerült volna a világcsúcs, ha az iramfutók képesek lettek volna megfelelő tempót vinni. Merga a berlini vb-n a maratonon áll majd rajthoz.

A női mezőnyben az etióp Teyba Erkesso nyert, aki mindjárt az első kilométeren ellépett a többiektől, és innentől nem is adta ki a kezéből a vezetést. 31:50.4-es ideje jócskán elmaradt a pályacsúcstól (31:24), de még így is magabiztosan nyert a második helyre befutó Emebet Bacha (32:44.8) előtt.

1. Deriba Merga (Ethiopia) 27:24
2. Boaz Cheboiywo (Kenya) 28:17
3. Hosea Kibet Rutto (Kenya) 28:21
4. Worku Beyi (Ethiopia) 28:36
5. Silas Sang (Kenya) 28:38
6. Paul Langat (Kenya) 28:45
7. Patrick Makau (Kenya) 38:53
8. Julius Kiptoo (Kenya) 28:54