Miért nem futunk?

Kézenfekvő, hogy ezzel a hozzáállással sosem jutunk előbbre, ennek ellenére újra meg újra keressük, és sikeresen meg is találjuk azokat a kifogásokat, amiktől átmenetileg csillapodik a lelkiismeret furdalásunk. S ez különösen igaz, ha az első (futó)lépések megtételéről van szó.

Kezdők első kifogása: Nincs megfelelő futófelszerelésem
Természetesen ez probléma. De megoldható! Megfelelő futófelszerelésre nem szükséges egy vagyont költeni, bár egy jó futócipő vásárlásakor nem szabad garasoskodni sem. S talán éppen az új, funkcionális felszerelés adja majd meg az első lökést.

Kezdők második kifogása: Olyan kimerültnek érzem magam
A gyenge fizikum egyik lehetséges oka éppen a mozgásszegény életmód. A kezdeti kudarcélményeket elkerülhetjük, ha nem állítunk megvalósíthatatlan követelményeket magunk elé, hanem lépésről-lépésre haladunk előre. A kis lépéseken (sportorvosi ellenőrzés, jól adagolt edzésterv, pulzuskontroll) legyen a hangsúly. Kutatások is bizonyítják, hogy a realitástól elrugaszkodott, nagyszabású tervek minden második esetben az álmok gyors feladásához vezetnek.

Kezdők harmadik kifogása: Ilyen időben még a kutyát sem kergetik ki
Természetesen napsütésben nagyobb kedvünk van a kültéri sportokhoz, mint a hidegben, esőben. De nem lehet örökké az optimális feltételekre várni. Egészségünket mínusz 15 °C-ig nem kell féltenünk. Épp ellenkezőleg! - egy alacsony hőmérsékleten végzett, visszafogott tréning bizonyítottan erősíti az immunrendszert. S ilyenkor futás végeztével duplán örülhetünk egy forró fürdőnek, mint kitartásunk és akaraterőnk méltó jutalmának.

Kezdők negyedik kifogása: Egyszerűen nincs rá időm
Ez ellen a kifogás ellen legjobb módszer a tervezés és a napirendkészítés. A realitások figyelembe vételével kell meghatároznunk a napi prioritásokat, amik között ott szerepel a futás, a napi testmozgás is. Így olyan, napirendünkben nem szereplő, előre nem látható esemény, mint például egy késő estébe nyúló fontos találkozó pozitív nyomást gyakorol ránk. Nyomasztani fog ugyan, ha nem teljesítjük a penzumot, ám ez ösztönzőleg hat ránk.

Kezdők számára a legfontosabb kérdés: hogyan lehet átvészelni a kezdeti nehézségeket addig, míg a rendszeres edzés a mindennapok természetes része nem lesz. Tapasztalatok szerint ehhez egy esztendő szükséges. Aztán egyszer csak jönnek az első krízisek, a motivációs mélypontok és ezzel együtt újra a kifogások. Előfordul, hogy időnként még a sokéves múlttal rendelkező futók is nehezen találnak motiváló tényezőket. Találnak viszont átlátszó ürügyeket, hogy miért is nem megy úgy, ahogy kellene.

Haladók első kifogása: Mindig csak futni! - hosszú idő után unalmas
Ha valaki éveken keresztül teljes erőbedobással művel egy sportágat, gyakran előfordul, hogy motivációja egyszerűen elkopik. Tekintse ezt a krízist új kihívásnak, ami új esélyt hordozhat! Sok lehetőség van, hogy az egyhangúságot megtörjük. Egy új futó-útvonal kiválasztása is már sokat segíthet, de hasznos lehet rajthoz állni, megméretni magunkat egy futóversenyen. Végső esetben kimaradhat egy-egy edzés, vagy kipróbálhatunk más sportágat is.

Haladók második kifogása: Egy kis kihagyás után kizökkenek a kerékvágásból, kiesek a ritmusból
Ebben az esetben ne akarjunk a régi szinten, a korábban megszokott intenzitással edzeni! A kezdőkhöz hasonlóan, kis lépésekkel kell belefogni. A sikerélmény így gyorsabban jön, mint gondolnánk, s hamar visszaszerezhetjük régi könnyedségünket.

Haladók harmadik kifogása: Egyszerűen nem tudom már magam felpörgetni
A stagnálás fázisai egy sportolói életút során normális jelenségnek számítanak. Mindenkinek tudomásul kell vennie, hogy legjobb éveinek egyéni rekordjait már nem tudja megdönteni. Ám mielőtt feladnánk, meg kell vizsgálni, hogy nincs-e még valahol valami felfedezni való újdonság. Motivációszakértők azt tanácsolják, hogy a teljesítményközpontúság helyett helyezzünk előtérbe más tényezőket, mint például a mozgás, a közösség öröme vagy a természet adta élmények.



fb share