Németország - 2005 Running das Laufmagazine - maraton

Új uniós-tag nagy futó-hagyományokkal
Budapest Maraton 2004

Jochen Schmitz tollából

Először 1984-ben rendeztek a magyar fővárosban nemzetközi maratont, amin amatőr futók is részt vehettek. Azóta a verseny neve és az útvonala változott ugyan, de sikere töretlenül felfelé ível. A változatos távokon, amiket a keretprogram kínál, minden korosztály megismerheti a Duna-parti város látványosságait.

Rendezők a zöldben
Az idei, 19. Budapest Maraton versenyközpontját a Petőfi Csarnokban rendezték be, a Városliget közepén. A versenyzők itt kapták meg rajtszámaikat és mindenféle hasznos tanácsot, segítséget is. A szorgalmas segítőkön hasznos segítség volt, kis táblácskák mutatták, ki milyen nyelven beszél, így gyorsan és könnyen sikerült megértetniük magukat a külföldi futóknak. Az öltöző és a ruhatár a közelben lévő Széchenyi-fürdőben volt, így a ruhákat igazán stílusosan lehetett tárolni, amíg a verseny tartott.

Látványos város
Gábriel arkangyal a hősök tere közepén 36 méter magasból figyelte, hogyan rajtol a mintegy 3.500 résztvevő. Az indulók kb. egynegyede érkezett külföldről, a legtöbben németek, franciák és finnek. Még a tengerentúlról is érkezett néhány versenyző: Amerikából, Japánból és Ausztráliából. Ez a multikulturális mezőny az Andrássy úton haladt végig a Duna felé. Az útvonal már az első kilométerek alatt sem fukarkodott látnivalókkal, a futók gyönyörű épületek között kezdhették meg idei budapesti Maratonukat.

Világörökség
A futók a város legrégebbi hídján, a Lánc-hídon futottak át Budára. Az út nagyrészt ezután a Duna mellett haladt, időnként átkelve fölötte. A résztvevők így egy városnézésen is részt vehettek egyben. A 42 km alatt a futók egyebek mellett láthatták a Halászbástya fehér falait, a Mátyás-templomot, a Parlamentet és a Gellért-hegyet. Ezek közül néhány a világörökség része is. A látnivalók kárpótolták a futókat azért, hogy helyenként nem voltak szurkolók. Ahol voltak viszont, ott igazán temperamentumosan buzdították a versenyzőket.

Felfrissülés a termálfürdőben
Az útvonal említésre méltó része a Margit-sziget. A Duna közepén lévő park a város legszebb parkjának számít. Egy kis jó tanács a futóknak: a sziget 2km-es műanyag-pályáján gyönyörű környezetben lehet a Maraton után a térdeket kímélve levezetni. A belvároson keresztül a futók végül elérték az Olof-Palme sétányt, és a hőn áhított célt. A fáradt izmok felüdülését szolgálta a szervezők meghívása a Széchenyi-fürdőbe. A legfáradtabb lába talán a kenyai Jackton Odhiambonak lehetett, aki 2:24:17 -tel nyerte az idei Maratont. A nőknél a magyar Simona Staicu győzedelmeskedett, és 2:38:17 es idejével új pálya-csúcsot állított fel.