Budapest Maraton finn szemmel - Rock és Liszt ritmusában

A finn Juoksija magazinban megjelent egy cikk a 26. SPAR Budapest Nemzetközi Maratonról, amit most megosztunk veletek. Érdemes elolvasni, hogy látja a maratonunkat, a fővárosunkat egy finn futó.

Lehet-e jobb elnevezésű helyet találni egy maraton rajtjának, mint Hősök tere? A hatalmas tér nevének van történelmi háttere, de ugyanolyan jól passzol a futóverseny hangulatához is.
A Budapest Maraton úgy látja el a résztvevőit, mint a hősöket.

A futók folytonos sora kanyarodik a kb. 50 méter hosszú célegyenesbe. Van, aki sétál, de van, aki még képes hatalmas véghajrára.

Van, aki a gyerekekkel jött szurkolni az apukáért vagy az anyukaért az utolsó métereken, és majdnem mindenki fölemelt kézzel üdvözli a sikerrel célba érkezőket.
Kisebb csoda, hogy senki nem botlik a célegyenes macskakövein.
A hangszórókból bömböl a témához, valamint résztvevők vegyes korsturktúrájához illő rock zene.
A két szpíker - vagy inkább showman - hihetetlen élő show-ra képes, és időnként a célba érkező futók közül egy-egy nevet és nemzetiséget kiemelnek. Olykor-olykor a magyar nyelvű megszólalások közben feltűnik egy ismerősnek tűnő név és utána az oka: Finnország - Suomi.
A közönség jól szórakozik az erre az alkalomra épített lelátókon. Vajon a zene és műsorvezetők miatt maradnak vagy még várnak valakire?

A Hősök tere melletti 56-sok terén a célba érkezés biztosan az egyik leghangulatosabb az egész világon. Olyan, amit élvezni lehet a lelátóról is.

Városnézés futva

Mielőtt a futók rákanyarodnak az utolsó méterekre, már több mint 42 kilométeres városnéző túrát tettek meg Budapest belvárosában, valamint a Duna partjain.
Már az első kilométerek az Andrássy úton igazi ízelítőt adnak. A magas fák szegélyezte sugárutat nem hiába hasonlították a párizsi Champs-Élysées-hez.
Figyelembe véve a város színes történelmét, teljesen természetes, hogy az útvonal nyitó egyenesén két híres látnivaló található: az építészetileg pompás Operaház, mely akusztikailag Európa egyik legjobbja, valamint a totalitarizmust idéző Terror Háza is.

A folytatásban az útvonal Duna part, valamint Margitsziget felé visz, habár az utóbbit nem érinti.
A 13. kilométernél a még viszonylag friss futók átmennek a Lánchídon - a legszebb és legrégebbi hídon, ami Budát és Pestet köti össze.
Sok nagy és közkedvelt városi maraton része legalább egy fontos híd. New Yorkban a Verrazano Narrow Bridge, Londonban a Tower Bridge, a Reichbruch a bécsi maraton rajtjánál, és akár a Lauttasaari híd a helsinki maratonon. Ebben az értelemben Budapestnek nincs semmi szégyellnivalója. A Dunán kétszer átfutunk át.
A Lánchíd után a Szabadság híd következik, amikor már 30 kilométert megtettünk és sokan már lényegesen rövidebbeket lépnek.
A lépések rövidülését az is okozhatja, hogy október első hétvégéjének nyárias időjárása inkább a maraton követésére, mint futására alkalmas.
A hosszú Duna-menti egyenes szakaszok simák és könnyű rajtuk futni, valamint látványosak is, a de napsütés elől védelmet nyújtó árnyékos hely alig van a folyóparton.

Képaláírás a 2. oldalon:
Riitta Karjalainen (5144), Virpi Mikkonen (5150), Katri Repo (5154) és Asko Vaaraniemi (5158) nem engedték, hogy a hőség meglepje őket Budapest utcain. Az ONMKY egyesület "Elveszett kondíció vadászai" jól bírták a célig, és este még fel tudtak mászni a Gellért-hegyre, megcsodálni a belvárost esti kivilágításában. Csak a lemenet kicsit nehéz volt.

"A célba érkezés az egyik a leghangulatosabb az egész világon."

A Budapest Maraton idején átlagosan 18 fokos meleg van, ami jó a futáshoz, és azoknak is, akik jó időre vadásznak.

Közel 37 kilométer vándorlás után, amikor futók a Parlament - az egész ország legnagyobb és legértékesebb épülete - mellett mennek és kanyarognak, Pest utcáin a napsütés is végre kicsit kegyelmez.

A Parlament sarkánál a híres Liszt Ferenc Kamarazenekar hegedűkvartettje ad erőt a futóknak az utolsó kilométerekre.

És amikor további öt kilométer futás után Hősök téren a célvonaltól már csak néhány száz méterre vagyunk, ideje ráhangolni a véghajrára és élvezni a hangulatot.
Túl vagyunk a feladaton.


A finnek kedvenc maratonja

Amikor 1984-ben először szervezték meg a budapesti maratont, Magyarország - akár csak az egész világ - nagyon más volt, mint ma.
Az első év 650 célba érkezőjéből mára kb. 4000 maratonfutó lett, az esemény nemzetközivé vált.
2011 októberében több mint 50 országból jöttek a futók.
Ha beleszámoljuk a 30 km, a 7,5 km és a 3,5 km teljesítőit, valamint a maratonváltókat, összesen több mint 16.000 résztvevővel számolhatunk.

A Budapest Maratonon a finnek mindig nagy számban vettek részt. Mondhatni, az esemény méretéhez képest a finnek bőven túlképviselték magukat.
A stockholmi maratonhoz hasonló tömeget még nem tapasztaltunk, de például múlt októberben Finnország a negyedik helyen szerepelt Franciaország, Németország és Olaszország után a külföldi futók számát tekintve. Az esemény történetében 280 finn futó volt a legmagasabb létszám.

A Budapest Maraton részvételi díjai nagyon kedvezők.
Az első alkalommal az árak normál 55-80 Euró között mozognak, de mindenkinek, aki egy, a BSI által szervezett eseményen - pl. maraton vagy félmaraton - már részt vett, egy "különleges árat" alkalmaznak, ami a listaárnak majdnem a fele.
Ez a gyakorlat egyrészt támogatja a többszöri részvételt, másrészt pedig megkönnyíti a más árszínvonalhoz szokott kelet-európai futók részvételét.
Az is egy nagy ötlet, hogy az összes maratonfutó kap egy ingyen helyet a 7 kilométeres futásban, ahol egy ismerőse, támogatója vehet részt.

A futók Budapestje

Budapest sokkal több, mint egy maraton kulissza.
A két millió lakosú történelmi város tele van érdekes látnivalókkal, élményekkel.

A Budapest látnivalóiról szóló útikalauz (ami finnül is kapható) tele van múzeumokkal, éttermekkel, templomokkal, fürdőkkel és egyéb látnivalókkal, amiket az útikalauz szerint a turistáknak meg kell tapasztalniuk, vagy legalább látniuk kell.
Egy maratoni hétvége csak nagyon kevés látnivaló felkeresésére ad időt, de már ez is egy jó kezdet.

A nagyvárosi tömegközlekedés jól használható. Több metróvonal létezik és a szerelvények sűrűn járnak a föld alatt.
Buszok és villamosok gondoskodnak a földfelszíni forgalomról, de tájékozódás azokkal már nagyobb kihívás.

Egy turista számára kiemelkedően a legpraktikusabb módszer az utazás szabadságának kiélvezésére, ha beszerez magának egy Budapest Kártyát (Budapest Card), aminek felmutatásával szabadon használhatja az összes tömegközlekedési szolgáltatást.
Ezen kívül a kártyával kedvezményeket kap a város fontosabb látnivalóinak belépődíjaiból.

Budapesten könnyű kényeztetni magunkat.
Város tele van fenséges éttermekkel, ahol az árfekvés - legalábbis a finn szemszögből - nagyon kedvező.
Különösen a Liszt Ferenc tér környékén található nagyon sokoldalú étteremkoncentráció.

Budapest egy híres fürdőváros is.
Habár a külföldi résztvevőknek nincsen ingyenes belépési lehetőségük a látványos Széchenyi Fürdőbe, néhány ezer forint beruházást megér a maraton vagy a reggeli kocogás után.

Akit bővebben érdekelnek a budapesti futási lehetőségek, a maraton hétvégéje nem az egyetlen alternatíva.
Például a szeptemberi Budapest Félmaraton az utóbbi években nagyot nőtt és a részvevők számában már megközelíti a bátyját.

Máskor a városlátogató a legjobb futó útvonalat a Margitszigeten találhatja meg, ahol van egy jó 5,3 kilométeres futófelület Dunát követve az egész sziget körül.

Az én futóim

A Budapest Maratont, és számos más futó rendezvényt szervező BSI alapítója és vezetője Kocsis Árpád ott áll a célvonal mögött és lehető legtöbb futóval foglalkozik kézfogásokkal, gratulációval, biztatással.

"Ezek az én futóim. Itt akarok lenni velük az eseményen" - indokolja Kocsis úr azt, miért inkább az izzadt futók mellett áll, minthogy a mellette lévő VIP-sátorban ülne.
Kocsis szerint a Budapest Maraton szervezőinek több mint fele maga is futó, akár maratoni háttere is van.
"Mi tudjuk, mit kell futóknak adni" - foglalja össze a maratonfőnök.

A maratont szervező BSI fő célja, hogy a lehető legjobb és legbarátságosabb szolgáltatást nyújtsa a résztvevőknek, és emellett a magyarokat megtanítsa futni.
A számos rendezvény és a publikációk révén az utóbbi cél is viszonylag jól megvalósulhat.
A szervezet futórendezvényein évente 75 000 futó vesz részt.

2012-ben a legjelentősebb futóesemények lesznek: a Félmaraton: szeptember 9., a Maraton: október 7., a Női Futógála: május 13., valamint a Szupermaraton: március 15.-18.

Nyers fordítás:
Raimo Frondelius



fb share