Sport és történelem: 2500 éves a maratoni futás

maraton_emlekerem A Verrazano-Narrows híd a New York Marathon hagyományos rajthelyszíneA Verrazano-Narrows híd a New York Marathon rajthelyszíneIdén 2500 éves a maratoni futás. Annak ellenére, hogy a görög-perzsa háborúk egyik összecsapásán, az i. e. 490-ben zajlott maratoni csatán alapuló történet közismert, valóságalapja nem bizonyított. Olimpián a maratoni futást övezte botrány, követelt halálos áldozatot, változott a versenytáv, és született magyar érem. Ma a világ mintegy 60 országában és a legextrémebb helyszíneken is rendeznek maratont Mongóliától Chiléig, Tanzániától Izlandig, a Szaharától a Himalájáig és New Yorktól Szibériáig. Magyarországon 2010-ben rendezik 25. alkalommal a Budapest Nemzetközi Maratont.

A maratoni futás legendája szerint egy Pheidippidész nevű hírnök futva tette meg a mintegy 40 kilométeres távolságot a maratoni csata után Athénba, ahová megérkezve csak annyit tudott mondani: "Győztünk!", majd holtan esett össze. Más források úgy emlékeznek Pheidippidészről, mint akit az athéniak a spártaiakhoz küldtek, hogy tőlük kérjen segítséget az ütközet előtt. A hírnök a két város közötti nagyjából 250 kilométeres távolságot futva tette meg. A két eset közül minden bizonnyal az utóbbi történt meg ténylegesen.

A maratoni táv 42 195 méter. Az 1908-as londoni olimpián ugyanis, amikor 42 kilométerre növelték, megtoldották 195 méterrel, mert az angol királynő kifogásolta, hogy a futók nem a stadion királyi páholya előtt érnek célba. A végleges maratoni távot 1921-ben rögzítette a nemzetközi atlétikai szövetség.

Kellner Gyula, az 1896-os olimpia magyar bronzérmeseKellner Gyula, az 1896-os olimpia magyar bronzérmeseAz olimpiai maratoni futásnak lényeges magyar vonatkozása van: 1896-ban Kellner Gyula bronzérmet szerzett ebben a számban. Az olimpiai maratonokon botrányok is voltak; több esetben kiderült, hogy a győztes a táv egy részét járművel tette meg. Az 1912-es olimpián egy portugál futó a verseny után meghalt. A szám első etióp olimpiai bajnoka, Abebe Bikila 1960-ban mezítláb futotta le a távot. A maratoni futás világrekordját a szintén etióp Haile Gebrselassie tartja 2 óra 3 perc 59 másodperccel. A magyar csúcstartó, Szűcs Csaba 2 óra 12 perc 10 másodperc alatt futotta le a maratont.

Abebe Bikila a cél felé a római olimpiánAbebe Bikila a cél felé a római olimpián

Az olimpiai után a legnagyobb múltra visszatekintő maraton a Boston Marathon, amit először 1897-ben rendeztek meg. Európa első városi maratonja a kassai volt: 1924 óta rendezik meg. Napjainkban már éppúgy van Sarkkör Maraton, mint Nagy Fal Maraton, a világ legnagyobb maratonjai közé a berlini, a bostoni, a chicagói, a londoni és a New York-i tartozik.A Boston Maratonon 1967-ben még nem indulhattak nők. Katherine Switzer azonban benevezett, és bár verseny közben megpróbálták eltávolítani a mezőnyből, lefutotta a távotA Boston Marathonon 1967-ben még nem indulhattak nők. Katherine Switzer azonban benevezett, és bár verseny közben megpróbálták eltávolítani a mezőnyből, lefutotta a távot

A tavalyi Budapest Maraton mezőnye a LánchídonA tavalyi Budapest Maraton mezőnye a LánchídonAz első Budapest Maratonra 1984-ben került sor, idén pedig szeptember 26-án a 25. SPAR Budapest Nemzetközi Maraton és Futófesztivált rendezik meg. A Budapest Maratonon a hagyományos 42 kilométeres táv mellett 30 kilométert, illetve rövidebb távokat lehet teljesíteni, de lesz program a gyaloglók és a családok számára is. A Budapest Maraton útvonala a Hősök teréről indul, a világörökség részét képező Andrássy úton halad, majd a Parlament érintésével a pesti és budai Duna-parton folytatódik, miközben látni lehet a főváros legnagyszerűbb nevezetességeit. A mintegy 15 ezres mezőnyben magyarok mellett körülbelül 50 ország futói is ott vannak.

Ne feledjük: idén azért lesz egyedülálló esemény maratont futni, mert két kerek évfordulóhoz érkeztünk. A 25 éves Budapest Maraton a legjobb alkalom arra, hogy összekössük a maratonfutás 2500 éves évfordulójával. Így fel tudjuk idézni, milyen kiváló futóeseményt köszönhetünk a történelemnek.



fb share