vb hírek 9. - utolsó - nap

A mindössze 20 éves ázsiai sportoló hazája első vb-győztese ebben a számban. Másodikként a japán Ozaki Josimi, harmadikként pedig az etióp Aselefech Mergia zárt. A férfiak szombati versenyéhez hasonlóan a viadal rajtja és célja a Brandenburgi kapunál volt.

női maraton, világbajnok:
Hszüe Paj (Kína) 2:25:15 ó
2. Ozaki Josimi (Japán) 2:25:25
3. Aselefech Mergia (Etiópia) 2:25:32

Férfi 800 méteren a dél-afrikai Mbulaeni Mulaudzi, női 1500-on pedig - az elsőként célba érkezett spanyol Natalia Rodríguez kizárása után - a címvédő bahreini Marijam Juszuf Dzsamal győzött a berlini világbajnokság zárónapján. A férfiak kétkörös versenye - a hagyományoknak megfelelően - óriási csatát hozott, az utolsó méterek döntöttek a dél-afrikai javára. Tőle mindössze hat századdal lemaradva esett egyszerre a célba a kenyai Alfred Kirwa Yego és a burundi Juszuf Szaed Kamel, a célfotó előbbit látta valamivel előrébb.

A női középtávfutóknál a döntő pillanat az utolsó körben, 250 méternél történt, amikor a hosszú egyenesben Rodriguez belülről próbált elmenni a vezető etióp Gelete Burka mellett, ám nem volt elég helye, és felöklelte vetélytársát, aki nagyot esett. A spanyol kizökkent a ritmusból, kilépett a fűre, ám erejét mutatja, hogy így is nyerte a sprintbefutót. Rodriguez a célba érés pillanatában érezte, hogy bajban lehet, könnyeivel küszködött. Később a várt óvást a látottaknak megfelelően elfogadták, s a győztest kizárták.

A számot így Dzsamal nyerte a brit Lisa Dobriskey és az amerikai Shannon Rowbury előtt.

3. Shannon Rowbury (Egyesült Államok) 4:04.18

Kenenisa Bekele a 10 000 után az 5000 métert is megnyerte a berlini atlétikai világbajnokságon. A zárónap második fináléjában a hajrá döntött, melyben az etióp sztár az esélyeknek megfelelően bizonyult a legjobbnak. A második helyen az 1500-on harmadik amerikai Bernard Lagat, a harmadikon pedig a katari James Kwalia C'Kurui végzett.

férfiak, 5000 m, világbajnok:
Kenenisa Bekele (Etiópia) 13:17.09 p
2. Bernard Lagat (Egyesült Államok) 13:17.33
3. James Kwalia (Katar) 13:17.78

A jamaicai férfi váltó kissé elmaradva a saját 37.10 mp-ces világcsúcsától, 37.31 mp-cel nyerte a 4x100 méteres síkfutást a berlini vb-n. A Steve Mullings, Michael Frater, Usain Bolt, Asafa Powell összeállítású gárda mögött a trinidadi staféta lett a második (37.62 mp), és a britek végeztek a harmadik helyen (38.02 mp)

A háromszoros olimpiai bajnok Bolt a 100-on és 200-on aratott fantasztikus, világcsúcsokkal elért diadalai után a harmadik aranyérmét gyűjtötte be a berlini vb-n.

férfiak, 4x100 m világbajnok:
Jamaica (Steve Mullings, Michael Frater, Usain Bolt, Asafa Powell) 37.31 mp
2. Trinidad és Tobago (Darrel Brown, Marc Burns, Emmanuel Callander, Richard Thompson) 37.62
3. Nagy-Britannia (Simeon Williamson, Tyrone Edgar, Marlon Devonish, Harry Aikines-Aryeetey) 38.02

A nők "hosszú" váltójában sokan nagy csatát vártak az amerikai, a jamaicai és az orosz csapat részvételével, ám ebből semmi sem lett, miután az egyéni győztes Sanya Richardsszal, a 200-on első Allyson Felixszel, a 400 gáton második Lashinda Demusszel, illetve Debbie Dunn-nal felálló staféta már az első váltásnál biztosan vezetett, s innen folyamatosan növelte a távolságot az egymással küzdő két nagy rivális előtt. Az ezüst Jamaicának, a bronz pedig Oroszországnak jutott.

A férfiaknál az amerikai második ember, a botot a 400 gát olimpiai bajnokától, Angelo Taylortól átvevő Jeremy Wariner döntötte el a versenyt, aki 150 méter után faképnél hagyta a riválisokat, innen pedig a gátas aranyérmes Kerron Clement és az egyéniben győztes LaShawn Merritt könnyedén hozta első helyre a váltót.

A gerelyhajítók küzdelmében az aranyérem gyakorlatilag a második sorozat elején eldőlt, amikor Andreas Thorkildsen közel kilencven méterig repítette szert. Innentől a norvég diadala már csak azért sem forgott veszélyben, mert az elmúlt években legnagyobb riválisának számító, címvédő Tero Pitkämäki láthatóan gyenge formában dobott. A finn végül csak ötödik lett. Az ezüst a kubai Guillermo Martinezhez, a bronz pedig - hatalmas meglepetésre - a japán Murakami Jukifumihoz került.

Női távolban az aranyat a tanítani valónak semmiképpen sem nevezhető technikával ugró Brittney Reese 7,10 méterrel nyerte az orosz címvédő Tatyjana Lebegyeva és a török Karin Mey Melis előtt.

nők, 4x400 m, világbajnok:
Egyesült Államok (Debbie Dunn, Allyson Felix, Lashinda Demus, Sanya Richards) 3:17.83 p
2. Jamaica (Rosemarie Whyte, Novlene Williams-Mills, Shereefa Lloyd, Shericka Williams) 3:21.15
3. Oroszország (Anasztaszja Kapacsinszkaja, Tatyjana Firova, Ludmilla Litvinova, Antonyina Krivosapka) 3:21.64

férfiak, 4x400 m, világbajnok:
Egyesült Államok (Angelo Taylor, Jeremy Wariner, Kerron Clement, LaShawn Merritt) 2:57.86 p
2. Nagy Britannia (Conrad Williams, Michael Bingham, Robert Tobin, Martyn Rooney) 3:00.53
3. Ausztrália (John Steffensen, Ben Offereins, Tristan Thomas, Sean Wroe) 3:00.90