Dánia - 1999 AtletikNyt maraton

a cikk első oldala

14. Kaiser's-Plus
Budapest Maraton, 1999. okt. 3.

Képaláírás: ez a történelmi környezet vár Téged, aki indulsz a 15. Budapest Maratonon, 2000-ben.

Ide az ATLETIK NYT szerkesztőségébe beszámolók, képanyag, futók elbeszélései és eredménylisták érkeztek be erről a középeurópai nagyvárosi futóversenyről. Nagyon imponálnak nekünk a következők: nemcsak hogy (végre egyszer) megvalósult az a törekvés, hogy a futóversenyt a rendező ország határain kívül is ismertté tegyék: mindenhová információs anyagokat küldenek ki mindenkinek, akiről egyáltalán elképzelhető, hogy érdekelheti a futás. Sőt az is világosan látszik, hogy a verseny szervezői nagy célt tűztek ki maguk elé: egyszerűen több dán versenyzőt szeretnének látni!
A 14. Budapest Maratonon 2028-an indultak, 3778-an vettek részt a félmaraton versenyen, és a résztvevők több mint 40 országból érkeztek.
A következő évben két különböző időpontot választottak a két verseny megrendezésére: szeptember 3-ára tették a félmaratont, október 1-ére a BUDAPEST MARATON 2000-t.
A részvételi díjak nemzetközi mércével mérve kifejezetten szelídek: 2000 szeptember 1 előtti jelentkezés esetén 40 $, 2000 augusztus 1 előtti jelentkezés esetén pedig 30 $.
A rajt és a cél ugyanazon a helyen található: a Hősök terén. Innen a résztvevők lefutnak a Duna folyóhoz, ahol a 42 km nagy részét futják. Az utolsó mintegy 4 km-t a folyótól a Hősök terére vezető út teszi ki.
A folyót nem kevesebb mint hét alkalommal szelik át, mégis azt mondhatjuk, hogy a pálya viszonylag egyenes, nincs túl sok felesleges kanyar.
Az elküldött információs anyag tartalmazott egy speciálisan a dán résztvevőket érintő eredménylistát, valamint a különböző országokból érkező résztvevők százalékos arányát ábrázoló diagramokat. Ezekből az derült ki, hogy Dánia a résztvevők számát tekintve 4,6%-kal és 23 befutóval (?) 6. a sorban. A legjobb dán női futó a grevei Kirsten Brügger volt 3,54,32 idős eredménnyel. A legjobb dán férfi pedig az aalborgi Lars Hjelm Johannesen 3,09,03 idővel, és elégedett volt a versennyel. A következő oldalon az ő beszámolóját olvashatják budapesti fáradalmairól.

3.Kovács Ida, HUN 2,58,53

Kapcsolatfelvétel: Budapest Sportiroda. Budapest 1438 Postafiók 332, Magyarország.
Telefon: (36-1) 2676561.
E-mail: budapest.run@matavnet.hu

a cikk második oldala

1999 október 3-án került megrendezésre a Budapest Maraton az őszinek korántsem mondható Magyarországon. Budapest adta a helyszínt a korábbi keleti blokkban megrendezett nemzetközi maratonnak - ilyenből pedig igencsak kevés van.
Az aalborgi vargák világában működő két klubból hárman érkeztünk a versenyre. Megegyeztünk, hogy őszi maratonfutásunk céljául Budapestet választjuk. Varga Ferenc, az Aalborg Motions Klub (Aalborgi Sportklub) tagja javasolta, hogy menjünk a nagy európai folyó, a Duna partján található, egyik legszebb fekvésű városba, mert őt családi kötelékek is fűzik Magyarországhoz.
Ferenc kellemes dolgokat mesélt, és emellett még a "The Ultimate Guide to International Marathons" is nagyon dicsérte a rendezvényt, tehát úgy döntöttünk, hogy inkább egy kevésbé ismert maratont részesítünk előnyben a szomszédos országaink egyikében megrendezett hagyományos versenyekkel szemben. Persze nagy izgalommal vártuk, hiszen olyan referenciáink voltak, mint Hamburg, Berlin, London, stb.
Félelmeink azonban hamar eloszlottak, hiszen a versenyközpontban teljesen problémamentes volt a rajtszámok kiosztása, és indulás előtt is idejében megerősítették, hogy a jelentkezésünket elfogadták. A versenyközpontban kaptunk táskát, pólót, chipet (kötelező!), reklámajándékokat, stb., valamint teljesen professzionális, az összes szükséges információval ellátott pályaleírást. Semmit sem bíztak a véletlenre, ezért természetesen csak pozitív várakozással nézhettünk a vasárnapi megpróbáltatások elébe.
A Budapest központjában fekvő impozáns Hősök terén vasárnap délelőtt hétágra sütött a nap, a hőmérséklet pedig igen hamar meghaladta a szervezők által előrejelzettet. Ezt azonban gyorsan elfelejtettük, mert a téren nyüzsögtek a futók, és az összes nagy nemzetközi versenyről ismerős hangulat uralkodott.
A 2200 résztvevős versenyt nagyon pontosan indították. A pálya hamar bevitt Budapest központjába, ahol már kellemes árnyék volt, és itt-ott az odautazó rajongók táborának bíztató tapsában is részünk lehetett. Elég gyorsan át is szeltük a Dunát az egyik nagyon szép hídon, ezután pedig a parton futottunk, többször is keresztezve a folyót. Hol a budai, hol a pesti oldalon futottunk tehát, közben kétszer is kitérőt téve a folyó közepén fekvő Margitszigetre. Végül a pálya átszelte Pestet, egészen a Hősök tere közelében található nagy központi parkig, ahol a célegyenes is volt, majd befutott az ember a célba, ahol javában zajlott az élet és a buli.
A verseny után rengeteg kiszolgálásban volt részünk, és ott kaptam életem legnagyobb édességcsomagját, melynek gyorsan neki is kellett látni, mert már szállodáig is nagy teljesítmény lett volna elcipelni. A győztes ideje épphogy 2.20 alatt volt, ami nem túl jó idő erre a pályára. Az illető a második legrosszabb idejét futotta Budapesten, de ez mégis elég volt ahhoz, hogy megelőzze a meglepően sok dán résztvevőt.
Végső soron elmondhatjuk, hogy kiválóan megszervezett verseny volt, a pálya sík és klassz, bőségesen volt hely, és a résztvevők száma ellenére teljesen lezárták az egész pályát, mindezt egy kétszer akkora városban mint Koppenhága. Az azért negatívum volt, hogy többször is végigfutottunk ugyanazokon az utcákon, ami bizonyos értelemben monoton, monotóniára pedig nincs szüksége az embernek egy maratonon.
Végül pedig szeretném elmondani, hogy a Budapest Maraton teljes mértékben ajánlható mind gyakorlott, mind kezdő futók számára. A pálya meglehetősen jó idő alatt teljesíthető, és mindenkire odafigyelnek, így nagyon kevés esetben merülnek fel kétségek.