Oroszország - 2007

Francia beszéd a Budapest Maratonon

Egy ilyen maratont, amilyen a 2007. évi budapesti volt, már túlzás nélkül lehet nemzetközinek nevezni. Kicsit több mint 3000 futó indult a 42 kilométeres távon, és ebből körülbelül 1600-an külföldről érkeztek. A maratonfutók között leggyakrabban használt nyelvek a francia és a finn volt. Kicsit ritkábban a német, angol, olasz. Az elmúlt év szeptember 30-án a magyar fővárosban összesen 40 ország képviseltette magát.

Mi az, ami ennyire vonzza ide a külföldieket? Legvalószínűbb, hogy a szép város egy sor történelmi nevezetességgel, amelyek mellett a maraton útvonala vezet. Ehhez adódik még hozzá a gyönyörű időjárás, amely az évnek ebben a részében jellemző a Duna partján, a futó ünnep kiváló szervezése és többek között a távok széles választéka. Ezekből pedig a kínálatban hét is szerepel és még kétféle váltófutás. Összességében az ekkora választék 13 600 futót ösztönzött arra, hogy fussanak a város útjain és terein.
Az ország legnagyobb futóversenyének idei újdonsága a 30 kilométeres táv volt. Itt a szervezők irigylésre méltó ötlettel álltak elő, a táv 12 km 195 méterénél volt a start, mégpedig abban a pillanatban, amikor a maratonfutók elérték azt. Innentől egészen a végéig mindenki együtt futott. Ez az okos módszer azért is vonzó, mert jövőre az idei "harmincasok" valószínűleg szeretnék majd kipróbálni magukat a klasszikus távon is.
A Budapesti Maraton szervezőinek különös a hozzáállása a külföldi elit futókhoz. Nem, a magas szintű sportemberekre a megérdemelt tisztelettel néznek fel, de külön a starthoz nem hívnak meg senkit. Vagyis: szívesen látunk, de csak úgy, ahogy a többi futót. Egy ilyen helyzetben természetes, hogy nő a magyar sportolók esélye a nyerésre, ami a valóságban is bebizonyosodott. A múlt év győztesei Tóth Tamás és Földigné Nagy Judit ismét győztek 2:24:40 és 2:47:09-es idővel.
Egy helyi nagypapa is megörvendeztette a népes közönséget. 80 évesen korát meghazudtoló fürgeséggel győzte le a maratoni távot 4:40-es időeredménnyel. Korosztályában ilyen időeredményt még egy magyar futó sem ért el. Egy szóval - van rekord!