ATLÉTIKAI VB: BOLT NYERTE A 100M-T, BAJI BALÁZS EGYÉNI CSÚCS

A moszkvai atlétikai világbajnokság második versenynapján délelőtt eddigi legjobbjával: 13,36 mp-el biztosan, hellyel jutott a 110 m gát hétfői elődöntőjébe Baji Balázs.

"- Az egész eddigi idényben 13,40 alá szerettem volna kerülni - mondta a VB selejtező hetedik legjobb idejét elérő magyar atléta. - Nagyon boldog vagyok, hogy ez most és délelőtt sikerült. Bíztam abban, hogy a háromban leszek a futamban. Laza futásnak éreztem, még van benne tartalék technikailag."

A súlylökés selejtezőjében Márton Anita 17,32 métert ért el:
"- Fizikálisan jó állapotban vagyok, de van egy technikai problémám, amit nem sikerült háromból kijavítanom." A döntőhöz 17,87 m kellett.

Hatvannégy gyalogló vágott neki 29 fokban és 43 %-os páratartalomban a 20 kilométernek.
Helebrandt Máté a 20 km gyaloglásban 63 induló között a 41. helyen ért a célba. A bírák a verseny közben 5 gyaloglót zártak ki, öten pedig idő előtt feladták.
"- Nagy élmény számomra a VB - nyilatkozta röviddel a beérkezés után a 24 éves atléta.- Most vagyok első alkalommal világbajnokságon. Nyolc kilométernél volt egy holtpontom, utána beálltam egy bolyba és egy normális tempót mentünk, a végén még tudtam előzni is."

Kazi Tamás a 800 méter elődöntőjének 3. futamában javított előfutamban elért idején 8 századot (1:46.40), de ez is csak a 7. helyre volt elegendő. A három futam alapján a 16. helyen fejezte be a versenyt.
"- Az iram számomra megfelelő volt - mondta a 16. legjobb időt futott atléta. - Az hogy döntőbe jussak, nem tűnt reálisnak. Öröm számomra az, hogy kétszer is 1:46-tal kezdődőt tudtam futni. Ezt előrelépésnek is értékelem, mert a berlini VB-n két ilyen nyolcszázat nem tudtam megvalósítani. Ebből lehet majd 1:45 eleje körül futni."
Az 1. futamból négyen jutottak be a döntőbe, az amerikai Duane Solomon a szaúdi Abdulaziz Ladan Mohammedet előzte meg, a lengyel Marcin Lewandowski és a brit Andrew Osagie jutott tovább idővel a fináléba. A második elődöntőből az etiópiai Mohammed Aman és a francia Pierre-Ambroise Bosse, míg a harmadikból a dzsibuti Ayanleh Souleiman és az amerikai Nick Symmonds kvalifikálta magát.

Alekszandr Ivanov 1:20:58-as idővel - egyben egyéni csúccsal - nyerte a 20 km-es férfi gyaloglást. Ivanov mögött a második helyen a kínai Ting Csen ért célba, megelőzve a spanyol Miguel Ángel Lópezt. Az 1993-as születésű Ivanov minden idők legfiatalabb gyalogló világbajnoka lett. A magyar Helebrandt Máté 1:28:49-es idővel, a 41. helyen ért be. A sokáig a győzelemért is versenyben levő - 15 kilométernél még Ivanovval és Csennel együtt haladó - guatemalai Erick Barrondót diszkvalifikálták a versenybírók.

Az amerikai Ashton Eaton 8809 ponttal, fölényesen nyerte meg a tízpróba küzdelmeit, a záró 1500 méteres síkfutásban gyakorlatilag már csak a célba érésre kellett figyelnie. A német Michael Schrader 8670 ponttal zárt a második helyen, a bronzérmes a kanadai Damian Warner, 8512 ponttal. Eaton eredménye a szezon legjobbja, Schrader, Warner és a negyedik helyezett francia Kevin Mayer is egyéni csúcsot döntött.

Papírforma-siker, Tirunesh Dibaba 500 méterrel a cél előtt felpörgette a tempót, majd utolsó körét már senki nem bírta: az etiópiai világklasszis 30:43.35-ös idővel nyert a kenyai Gladys Cherono (30:45.17) és a szintén etiópiai Belaynesh Olijira (30:46.98) előtt. A legjobb európai a tizedik helyen végző francia Christelle Daunay lett. Dibaba elképesztő "plusz sebességfokozata" azért elég demoralizáló lehet a riválisoknak, a háromszoros olimpiai bajnok klasszis szenzációs utolsó néhány száz métere ötödször ért neki világbajnoki aranyat.
Tirunesh Dibaba 2005 és 2007 után nyert újra világbajnoki címet ezen a távon.

Az amerikai Brittney Reese második kísérletére elért 701 centiméteres eredményével nyerte meg a női távolugrás döntőjét. Reese mögött a nigériai Blessing Okagbare végzett a második helyen 699 centiméterrel, a bronz 682-vel a szerb Ivana Spanovicsé. Ez volt az amerikai csapat első aranyérme a moszkvai vb-n. Az olimpiai bajnok Reese 2009 és 2011 után sorozatban harmadszor nyerte meg a számot a világbajnokságon.

Horvát aranyérmet hozott a női diszkosz fináléja. Az olimpiai bajnok Sandra Perkovic 67.99-re dobta a szert a második sorozatban, ezzel nagyon simán utasította maga mögé a konkurenciát.
A horvát lány hat dobásából három volt érvényes (67.52, 67.99, X, 67.80, X, X), de mindhárom nagyobb volt, mint a második helyet megszerző francia Mélina Robert-Michon dobása (66.28), amelyet az utolsó sorozatban ért el. A harmadik a kubai Yarelys Barrios lett, 64.96-tal. Perkovic újabb diadalával immár címvédő olimpiai, világ- és Európa-bajnoknak mondhatja magát.

A férfi 100 méteres síkfutás volt a fő szám a világbajnokság vasárnapi versenynapján.

Délután simán, futamgyőztesként jutott be a Moszkvában zajló atlétikai világbajnokságon a 100 méteres férfi síkfutás abszolút favoritja, Usain Bolt. A három legjobb időt jamaicai futó érte el, a karibi ország négy versenyzőt adott a döntőbe, amelybe még két amerikai, valamint egy-egy brit és francia sprinter került be.
Az esős, ellenszélben futott fináléban Bolt szokásos módon (azaz nem túl jól...) kapta el a rajtot, de ez nem használt semmit a riválisoknak: a jamaicai világsztár a táv második felében simán lefutott mindenkit, 9.77-es, a körülményeket figyelembe véve igen jó idővel nyert. Justin Gatlin 9.85-ös idővel ezüstérmes, aztán három jamaicai zúdult be a célba, Carter, Bailey-Cole, Ashmeade sorrendben. Bolt hatodik világbajnoki címét szerezte meg.
Bolt és Gatlin idei legjobbját nyújtotta a fináléban, a döntő résztvevői közül ez csak nekik sikerült. A legjobb európai a francia Christophe Lemaitre a hetedik helyen ért célba, megelőzve a brit James Dasaolut, míg az első hat helyet a jamaicai és az amerikai csapat kisajátította magának.

"Örülök, hogy nyertem, de jobban szerettem volna teljesíteni. Nyilalltak a lábaim az elődöntő után, nem tudom, miért, de a világcsúcs most nem volt bennem, így csak nyerni akartam. Jamaicában ezt várják tőlem - mindig dominálnom kell" - mondta Bolt a BBC Sportnak.